Особливості творчості пастернаку стисло найголовніше. Лірика Пастернака: основні теми та риси. «Пізня лірика Б.Л. Пастернака»

Алієва Гульсем Джевдєтівна

Вчитель російської мови та літератури

Науково- методична розробка.

Дана методична технологія заснована на багатоплановому дослідженні поетичного тексту та комплексному аналізі ліричного твору. Це має допомогти учням «розгадати» таємницю художнього світу поета, відчути всю красу та жвавість його образів.

Матеріали даної розробки можуть використовуватися на уроках, присвячених вивченню лірики Б.Пастернака, як у комплексі, так і фрагментарно, а також служити дидактичним матеріалом для аналізу поетичного тексту на уроках розвитку мови при вивченні основних літературознавчих термінів та наукових визначень.

Форма уроку: урок-практикум.

Час уроку 2 академічні години

Цілі уроку:

1. Освітня:

Вивчити змістовні та художні особливостівіршів Б.Пастернака.

    Виховна:

Виховати естетичне ставлення до поетичного слова

3. Розвиваюча:

Розвивати навички аналізу поетичного тексту;

Розвивати навички виразного читання віршів;

Формувати вміння інтерпретувати вірш.

Підготовка до уроку

Попередньо дано домашнє завдання вивчити біографію Б.Пастернака за матеріалами підручника та додаткової наукової літератури, принести на урок збірки поезій Б.Пастернака.

Індивідуально деяким учням дається завдання вивчити та підготувати виразне читання віршів Б.Пастернака.

Обладнання для уроку:

Комп'ютер, проектор відео, інтерактивна дошка.

Хід уроку:

    Вступна частина уроку.

Слово вчителя.

Б.Пастернак – одне із незвичайних дивовижних поетів у російській літературі, а й серед поетів ХХ століття. У його поезії звучить Голос. Це, перш за все, голос душі та сильної особистості, яка не мислить собі поза зв'язком з епохою та країною, що гостро відчуває всі соціальні та моральні потрясіння свого століття. Це здатність побачити світ душею, прагнення зрозуміти глибинні потоки життя та буття, закони життя всесвіту.

Який він, Борис Пастернак, й у чому незвичність художнього світу його віршів? На ці питання ми сьогодні маємо постаратися знайти відповідь.

Звернемося до одного із ключових віршів Б.Пастернака «Гамлет». Цей вірш входить у цикл «Вірші Юрія Живаго». Цей цикл віршів є одним із розділів всесвітньо відомого роману письменника, що став своєрідним художнім втіленням життєвої позиції та світосприйняття письменника. Про роль даного роману в долі та творчості письменника нам ще належить сьогодні поговорити.

(можливий коротка доповідьпро історію створення твору, його долю)

4. Читання однією з учнів вірш Б.Пастернака «Гамлет».

5. Аналіз змісту вірша.

1. Що особливого ви помітили у світовідчутті ліричного героя?

Як він сприймає світ і життя загалом?

- гостроту зв'язку з часом, зі своїм віком («Я ловлю ... що трапиться на моєму віці»);

- певна тривожність («Сутінки ночі наставлений»);

- Почуття самотності («я один»);

- передчуття трагедії та невідворотності «чогось» страшного («невідворотний кінець шляху»).

2.Як можна визначити тему цього вірша?

Тема вірша філософська: місце людини у світі, в епосі, у житті, його роль у загальному «розпорядку дій».

3. Яке просторове розташування образів ліричного героя та світу?

4. Про що говорить таке просторове взаєморозташування героя та світу?

Герой ніби «парить» над світом, дивиться на нього збоку («Я вийшов на підмостки. Притуляючись до одвірка ...»)

Разом з тим герой почувається найдрібнішою часткою, що тоне в загальному потоці подій («На мене наставлено сутінки ночі Тисячю біноклів на осі»).

Про складність сприйняття світу людиною, про незвичайність цього сприйняття.

5. Який настрій відтворено поетом у вірші?

Настрій вірша урочистий, іноді напружений, тривожний.

6. У чому особливість тих взаємин людини та світу, які прагне передати у цьому вірші Б.Пастернак?

Людина відчуває свій гострий і нерозривний зв'язок зі світом, він прагне пізнати всі його звуки та настрої, визначити, осягнути власну роль у «тривожному» хаосі життя, у «протягу» часу.

Слово вчителя.

Дійсно, Борис Пастернак, мабуть, як ніхто інший із поетів, з особливою гостротою відчуває свій зв'язок із власним «століттям», з епохою. Почуття нерозривності та тісного зв'язку людини і часу (в образі наповненого звуками та передчуттями простору, «тісної», «шаленої» епохи звучить майже у всіх його віршах, а взаємини людини зі світом завжди виступають у мистецькому світі поета на перший план. При цьому світ часто розсувається до масштабів всесвіту, а почуття ліричного героя набувають якоїсь «космічності», особливої ​​філософської значущості, що дозволяє багатьом дослідникам визначити спрямованість лірики Б.Пастернака як філософську.

Як же народжувався у Б. Пастернаку поет? Чому філософське осмислення життя настільки яскраво проявляється у його віршах? Як це пов'язано із біографією поета?

Спробуємо скластилітературний портрет письменника.

6. Аналіз біографії письменника. (Учні готують відповіді на запропоновані питання щодо груп протягом 5 хвилин).

1.Який творчої

діяльністю займалися

батьки Б.Пастернака?

Пастернак народився сім'ї творчої інтелігенції: батько був академіком живопису, мати – професором Імператорського російського музичного товариства.

2.Як майбутньому поету

прищеплювалась любов до природи

і вірність християнству?

Літні місяці сім'я проводила у мальовничому Підмосков'ї, де можна було насолоджуватися красою природи. Любов до християнства прищепила маленькому Борисові російська нянька, яка таємно водила хлопчика до церкви.

3. Коли почалося захоплення

Б. Пастернака філософією?

Чому це захоплення не стало головним захопленням пастернака в житті?

Захоплення філософією розпочалося під час навчання у Московському університеті. Потім після закінчення університету майбутній поет вирушає до Німеччини для ознайомлення з неокантіанською філософією.

Б.Пастернак зробив вибір на користь літератури

4.Якими талантами

мав Б.Пастернак?

Поета було обдаровано музично, відомий композитор А.Н.Скрябін пророкував навіть йому майбутнє талановитого музиканта.

Запитання 2 групі учнів.

Відповіді учнів.

5.Яка книга віршів

зробила Б.Пастернака відомим

та улюбленим поетом? Які висновки можна зробити за назвою збірки.

Книга поезій «Сестра моє – життя» зробила Б.Пастернака відомим поетом. Це вірші про життя, її основи, можливо, про її сенс.

6.Які художні

принципи Б. Пастернака?

Чому він шукає поезію у прозі?

Прагнення відтворити життя у всій його простоті і водночас принаді, передати гармонію всього існуючого, відразу до будь-якого випинання себе і до будь-якої помпезності, відсутність штучності та фальші, поетична та творча скромність.

7. Що відрізняє філософську

концепцію світу поета?

Світ для Пастернака - це нерозривність всього існуючого і того, що відбувається, якась природна спільність всього з усім. Гармонійність світоустрою та його зумовленість, природність краси в повсякденному, значимість простого і близького загалом є основними рисами у створеному Б. Пастернаком світопорядку.

Запитання 3 групі учнів.

Відповіді учнів.

8.Яким історичним подіям

присвячений роман Б.Пастернака

"Доктор Живаго"?

Роман присвячений революції та Громадянській війні.

9. Яка доля цього роману?

Роман був запропонований для друкування в журналі «Новий світ», але відкинутий редакцією. У 1957 року роман видається там, автору присуджується Нобелівська премія з літератури. Після цього влада зажадала від письменника виїзду за кордон.

10. Чому Б.Пастернак відмовився

від Нобелівської премії?

Не маючи сили покинути Росію, Б.Пастернак відмовляється від Нобелівської премії.

11. Що було задумом письменника під час створення роману?

Задум письменника – створити реалістичну прозу, але втілити її як драму або трагедію.

12. Як пов'язаний головний геройроману із самим письменником?

Під час створення образу головного героя можна побачити автобіографічні риси: у романі розкривається глибока трагедія життя інтелігента у світі тоталітарної державита в епоху соціальних потрясінь. Світовідчуття Юрія Живаго нагадує світовідчуття самого поета.

Спілкування роботи у групах

Відповіді учнів.

13. Які висновки ми можемо зробити про особистість Пастернака?

Особистість поета є різнобічною, творчою. Поет чуйно відгукується на все, що його оточує, прагне передати в поезії всю багатоплановість та гостроту своїх відчуттів життя, розкрити саму суть власного сприйняття світу, втілити у художній формі жорстоку правду та незвичайну красу життя одночасно. (Висновки записуються учнями у зошит під запис)

14. Чи пов'язані мотиви творів поета з фактами його біографії ?

І лірика, і проза Б.Пастернака тісно пов'язані з його біографією: твори мають філософський характер, трагічність життя поета передано у світовідчутті його ліричного героя. Стилю письменника властива музичність, відсутність протесту ліричного героя проти існуючого світопорядку свідчить про християнські погляди письменника.

Літературознавчий практикум.

(Робота з текстами віршів та науково-критичною літературою оформляються у таблиці).

Форма таблиці.

7..Знайомство з уривком із критичної статті А.Д.Синявського про філософський характер лірики Б.Пастернака. (Цитата проектується на дошку за допомогою відеопроектора).

«Схильність до філософського осмислення життя характеризує всю творчість Б.Пастернака – поета-мислителя, що тяжіє до мистецтва широких узагальнень, великої духовної насиченості. Йому здавна близька (кажучи словами самого Б.Пастернака) «та бездонна одухотвореність, без якої не буває оригінальності, та нескінченність, що відкривається з будь-якої точки життя в будь-якому напрямку, без якої поезія – одне непорозуміння, тимчасово не роз'яснене». У багатьох творах Б.Пастернака відчутно стійке бажання «докопатися до суті і, розповідаючи про якісь речі, не лише уявити нам, які вони є, але виявити їх справжню природу». (А.Д.Синявський).

(Запис у зошит основного висновку із цитати Синявського :

« Філософське осмисленняжиття, широта узагальнень, прагнення встановити зв'язки з усім»).

Слово вчителя:

Один із відомих віршів поета- «В всім мені хочеться дійти до самої суті». Вірш входить до сб орник «Коли розгуляється». Воно стало своєрідною спробою уявити життєву та творчу «програму» письменника.

У чому полягає особливість ставлення до життя Б.Пастернака? Яке місце він відводить собі у ній?

Виразне читання вірша одним із учнів.

8. Аналіз вірша «У всьому мені хочеться дійти до самої суті».

2. Що саме хоче пізнати у житті поет?

Знайдіть відповідь у рядках вірша.

«Сутність минулих днів», «першопричину» подій, «схоплюючи нитку доль, подій.

3. Які прояви життя виділяє поет у вірші, пізнаючи його суть?

-загальний перебіг життя

-життя серця та душі

-світ природи та побуту.

4. Яким намальований світ, що оточує героя?

Світ намальований якимось неосяжним і незрозумілим. Він дуже багатоликий і кілька суперечливий: Воєдино з'єднуються не пов'язані один з одним явища (Липи цвітуть у потилицю, беззаконня, гріхи, а поруч – лікті та долоні).

5. Яку «формулу поезії» виводить Б, Пастернак у цьому вірші?

Мета поезії – оспівати пристрасть, показати всю повноту життя, «вивести її закон», передати у віршах все дивовижне і наповнити їх «диханням життя»: «дихання троянд, дихання м'яти, луки, осоку, сінокіс, грози гуркіту», створити в рядках "живе диво". Поезія – це «гра та борошно».

6. Що означають останні рядки «Натягнута тятива тугої цибулі»?

Вони передають напругу почуттів, у душі героя, глибину поєднаних у житті, але з існуючих друг без друга протиріч.

7. Яка специфіка побудови світу у вірші?

У побудові світу можна виділити двоплановість зображення: з одного боку, поет малює конкретну, побутову бік життя, з іншого боку – вона існує у світовій величезності простору.

8. Якого сенсу набуває у вірші мотиву музики?

Пастернак проводить паралелі між музикою та поезією, підкреслюючи їхню наповненість «живими» образами і здатність оспівати красу трагедії.

Знайомство з думкою Л.П.Панфілової про цей вірш.

Читання витримки критичної статті, яка проектується на екрані:

«Особливе значення розуміння сенсу цього вірша має образ нитки. Він означає у поетичній системі Б.Пастернака «виміряти, пізнати, упорядкувати Всесвіт… Цей образ поглиблює зміст слова «суть» та поняття «дійти до самої суті».

Укладає вірш ємна метафора – тятива «тугої цибулі». Можна зустріти і лук Одіссея, на який ніхто, крім нього самого, його самого натягти тугу тятиву, і, звичайно, Аполлона, спорядженого луком і стрілами. Поезія – пророче, божественне призначення. Це особлива місія творця світу». (Л.П.Панфілова).

Запис у зошит основної думки статті.

Питання вчителя:

Який висновок можна зробити про розуміннямісії поета землі у цьому вірші?

Відповідь: Поет розуміється Б.Пастернаком як творець світу у поетичних образах. У цьому його місія подібна до місії пророка. Він покликаний пояснити причину явищ, намалювати у поезії «суть життя».

Питання вчителя:

Які великі попередники Пастернака розмірковували про призначення поета? У чому міркування Б.Пастернака їм співзвучні?

Відповідь:

Про роль поета розмірковували А.С.Пушкін та м.Ю.Лермонтов.

Вони також виділяли пророчу роль поета, важливість його місії землі у розкритті суті життя. Особливість розуміння поета в ліриці Б.Пастернака пов'язана з його прагненням передати у віршах думку про суть життя у почуттях та відчуттях.

З цього погляду цікаво проаналізувати вірш «Лютий. Дістати чорнило та плакати…».

9. Аналіз вірша «Лютий. Дістати чорнило і плакати ... »

1. Яке розуміння творчості

дається Б.Пастернаком

у цьому вірші?

Творчість розуміється як прагнення передати всю гостроту почуттів, повнозвучність та барвистість життя, причому вірш передати і невідворотність цих почуттів, їх неминучість, і навіть багатоликість.

2. Які емоції володіють ліричним героєм у хвилини творчості? Назвіть словосполучення, що вказують на ці емоції.

Ліричний герой відчуває гостру бол ь, змішану з радістю від усвідомлення неповторність навколишньої краси, її розчиненості і абсолютної вічності. Вічна ця обумовлена зображенням найпростішого і найпростішого в незвичайному, несподіваному , і тому - невимовно прекрасним: адже просте живе вічно. Душа ліричного героя «плаче», а вірші співвідносні зі сльозами. Однак причина сліз у цьому вірші – не якась трагедія, а скоріше – ураженість красою, яка впливає на душу героя, ніби дряпаючи її своєю яскравістю, відчутністю, змушуючи складати вірші «навзрид». У вірші поєднуються два почуття: пронизливий смуток і захоплення всім оточуючим.

3. Що можна сказати про особистість ліричного героя на основі його почуттів у даному вірші?

Ліричний герой цього вірша – людина, яка сприймає світ як поезію, як диво. Він здатний побачити життя як щось дивовижне, глибоко хвилююче, причому диво виявляється героєм у зовсім повсякденних речах: у «грохочучій сльоті», в силі «зливи», у «тисячах граків», у «чорних проталинах», «кліку коліс». Героєм володіє незвичайна сила почуттів, несподіваних і незрозумілих йому самого, що народжуються так, від зіткнення з повнотою життя.

4. Як побудовано художній світ вірша?

У художньому світі можна виділити простір реального життя, Наповнене побутовими дрібницями, яке нерозривно пов'язане з красою і народжує красу творчості. Також можна виділити простір всесвіту, що розширюється від повноти відчуття життя героя. Обидва простори хіба що пов'язуються процесом творчості, «випадковим» і «чуттєвим».

    За яким принципом створюються мистецькі образи вірша?

Образи природи дуже незвичайні, багато в чому несподівані, як та його поява. У побудові образів відчувається несумісність явищ, їх нестандартність: «чорна весна», «злива шумніша за чорнило», «граки як груші», «сухий смуток». Сам автор вважає цю несподіванку народження образів найвірнішою.

    Визначте ідею вірша.

Ідеєю вірша є думка про тісний зв'язок поезії з почуттям захоплення життям, з відчуттям її повноти та гармонії всього зовсім.

Слово вчителя:

Цьому віршу співзвучно за тематичною спрямованістю та настроєм ще один вірш зі збірки «Друге народження». Вірші цієї збірки розкривають перетворення душі героя, а також новий, несподіваний і оригінальний погляд на світ, багато в чому є спробою резюмувати творче кредо поета.

10. Виразне читання вірша «О, знав би я, що так буває…» одним із учнів.

Питання вчителя: Що спільного у цих двох віршах і чим вони відрізняються?

Відповіді учнів:

Спільною є думка про зумовленість творчості та її тісний зв'язок із почуттями. Мистецтво розкривається в обох віршах як місія оспівування життя, щирого розкриття почуттів. Мистецтво малюється як «ґрунт і доля».

Відрізняється ж у другому вірші інтонація: він патетичніше, рішуче, призовно, тут з'являються мотиви трагічності місії поета («Що рядки з кров'ю – вбивають, Нахлинуть горлом і уб'ють!»).

11. Знайомство з висловлюванням Л.П.Бикова про світосприйняття Б.Пастернака та його творчі принципи (висловлювання проектується на дошку):

«Життєсприйняття Пастернака як патетично, так свіжо і безпосередньо. Наче все, що існує, не просто вперше побачено, а й названо тільки зараз. Ця особливість його таланту спонукає А.Ахматову сказати поетові: «Він наділений якимось вічним дитинством». причетності явищ у часі та просторі. Переконаність, що «все живе пов'язане хвилею кругової, вихрової подібності» і зумовила «потужну силу зчеплення», явлену пастернаківською метафористикою».

Випишіть із висловлювання Л.П.Бикова головну, на думку критика, рису поетики та світосприйняття Б.Пастернака.

(Запис у зошиті:«Дитячий первісний погляд життя, випадковість асоціацій і образів, освічена зв'язком всього з усім»).

Слово вчителя:

Випадковість, первозданність образів стала основою поетичного стилю Пастернака. Такий різновид образу властивий особливо віршам поета про природу і про кохання.

12. Аналіз вірша «Красуня моя -вся стати».

1.Як проявляється

особливість переживання

ліричним героєм почуття кохання?

Почуття любові розкривається через сприйняття себе та коханої щодо простору. «Мир» закоханих протиставлений «світам» епохи і водночас тісно пов'язаний з ними.

2.У чому полягає

незвичайність художніх

образів вірша?

Кохана малюється ліричним героєм «просторово-часовими» мірками: «гардеробний номерок», «місце біля колон», «вхід та перепустка за поріг»; сам момент життя любовного почуття пов'язаний із відчуттям часу та простору.

3.Як проявляється особливість

розкриття почуття кохання

у цьому вірші?

Любов виявляється нерозривно пов'язаною з темами поезії та часу. Почуття любові викликає бажання творити, висловити його «Вся рветься стати музикою, І вся на риму проситься»; "Спирає груди і тягне в дорогу, І тягне співати і - подобається."

4. Про що свідчить таке розкриття теми кохання?

Таке розкриття любові свідчимо про нерозривний зв'язок будь-якого почуття з творчістю, оскільки поезія - це спосіб «виплеснути», «виплакати», висловити те, що до болю хвилює душу, бередить її, змушує «плакати» і «співати» одночасно. Час - сполучна ланка між віршами і почуттям: вона то звужується у свідомості героя до миті, то розширюється до «далі років»

4. Які риси творчого методу Б.Пастернака, виявлена ​​нами в інших віршах, виявилася у цьому вірші?

Пошук зв'язків всього з усім

Суперечливість образів

Гострота почуттів

Взаємозв'язок страждання та щастя

Принцип «випадковості» у побудові образів вірша

Запис основних принципів побудови образів та розкриття ідей вірша до таблиці.

Слово вчителя:

Таким чином, для Пастернака неможливо розкриття будь-якої теми окремо, ізольовано від інших.Все одиничне і приватне пов'язується у його художньому світі із загальним, з'єднується незримими нитками з цілим і різноспрямованим.

Спробуйте назвати три складові мистецького світу поета, на яких тримаються всі зв'язки.

Відповідь учнів:

Основними складовими мистецького світу Б.Пастернака є поезія, життя у всій її складності та повноті, голос часу та епохи, нескінченність світового простору. (Запис у зошит).

У цій моделі світу поезія невіддільна від життя, а життя – від поезії, вірші розливаються у просторі всесвіту, дзвенять гулкою луною в епохи і, відштовхуючись, мчать у далечінь.

Модель початкової та вічної гармонії миру та всесвіту представлена ​​у вірші"Коли розгуляється".

13. Завдання.

Прочитайте вірш самостійно. Спробуйте описати у кількох пропозиціях образ світу, створений Б.Пастернаком у цьому вірші.

14. Самостійна роботаучнів із текстом.

Читання аналізів-мініатюр.

Зразковий варіант:

Навколишній світ нескінченно прекрасний. Він багатоликий, але багатоликість не порушує загальної гармонії. Один образ світу плавно з'єднується з іншим, немов перетікаючи до нього і стаючи ним. Життя цього таємничого простору здається вічним, і людина лише заворожено дивиться на нього крізь щілинку своєї епохи, ніколи не будучи здатна до кінця розгадати дивовижну загадку всесвіту та часу.

15. Проблемне питання:

Як же вдається Б.Пастернаку створити таку незвичну модель світу у своїх віршах? Які мистецькі прийоми стають основою поетики його віршів. Частково у вас з'явилися записи в таблицях.

Прочитайте їх, будь ласка.

Учні читають зміст правої колонки таблиці, форму якої було надано на початку аналізу віршів:

- гостра метафористичність поезії;

- «випадковість» художніх образів;

- принцип протиставлення у створенні образів та системі;

- Прагнення оживити цілий світ;

- Пошук зв'язку між непоєднуваними поняттями.

Питання вчителя:

Які ж образні кошти необхідні поету реалізації цих художніх принципів?

Відповідь:

Поетові потрібні метафори, уособлення, оксюморони, порівняння, метонімії, протиставлення.

16. Аналіз образотворчо-виразних засобів. Знайти приклади названих мовних засобів у віршах Б.Пастернака. Індивідуальнаробота за варіантами. Запис у зошит знайдених у

текст мовних засобів.

1 варіант

"Лютий. Дістати чорнило і плакати..»

2 варіант

«Красуня моя, вся стати»

3 варіант

«Коли розгуляється»

Порівняння : «граки як обвуглені груші», «злива шумніша за чорнило і сльози»

Порівняння: «Стати рветься музикою», «Хвороба як плащ за бляшкою»

Порівняння : «озеро як страва», «зелень як живопис», «простір землі як нутрощі собору», «льодовиків, нагромаджених купою»

Метафори : «вітер поритий криками», «дно очей», «вірші складаються навзрид», «клик коліс», «сум обрушать».

Метафори: «різноголоски світів», «вторіння рядків», «бляшка вірша», «у роки».

Метафори: «скупчення хмар», «схованка всесвіту», «розлито сонце», «ліс горить».

Епітети: «сухий смуток», «гуркотіння сльота».

Уособлення : «вмирає рок», «входить різноголосиця», «дихає кохання»

Уособлення: «прогляне синьова», «ліс змінює», «трава сповнена урочистостей».

Метонімії: "перепустка за поріг", "хвороби тягар".

Метонімія : «відлуння хору».

Антитеза : "А рима не вторгнення рядків, а гардеробний номерок ..."

Питання вчителя:

Яку особливість ви помітили у побудові знайдених образних засобів?

Відповідь: Образні засоби дуже незвичайні, несподівані, будуються за принципом несумісності, поєднання протилежностей у єдності, що веде до нестандартності форми, яскравої індивідуальності авторського стилю.

Слово вчителя:

Нестандартність, неповторність поетичної мови та форми справді є відмінною рисою лірики Б.Пастернака. Його віршам властивий потік метафор, що набігають один на одного, які, справляючи враження суб'єктивних або випадкових, вражають уяву, передають якусь глибинну суть життя, допомагаючи поету донести її у виняткових образах. Пов'язана вона, як багато хто вважає, із прагненням письменника зафіксувати бурхливий потік почуттів. Будь-яке явище поет ніби прагне осягнути зненацька, описати, як він сам висловився «з усіх кінців разом»; порівняння і уподібнення дробляться і множаться, обступаючи предмет з усіх боків, що створює відчуття пульсуючого світу, що рухається.

Крім того, дослідники також наголошують на незвичності синтаксичного ладу віршів Б.Пастернака. За словами В.Шкловського, рядки віршів Пастернака«рвуться і не можуть лягти, як сталеві прути, набігають один на одного, як вагони раптово загальмованого поїзда». Це супроводжується найчастіше перепустками, порушенням логічних зв'язків, вживанням присудка без підлягає.

Поспостерігаємо особливості синтаксису у вірші «Визначення поезії».

17. Читання вірша «Визначення поезії» та аналіз синтаксису в ньому.

1. Про яку властивість поезії розповідає вірш?

Про суперечливість поетичної творчості та властивість самої поезії, про її звучність, наповненість і прихованість одночасно.

2. Які види синтаксичних конструкцій ви помітили у тексті вірша?

1.Ряд синтаксично паралельних речень з пропуском дієслівної зв'язки та відсутній предметного підмета.

2. Парцеляція.

3. Неповні речення.

3. Що підкреслюється цими пропозиціями?

Незвичайність властивостей поезії, суперечливість поетичного світу, його багатоплановість, контрастність, різноманіття зв'язків з усім іншим.

4. Як впливає характер синтаксису ідею вірша?

«Розірваність» синтаксису допомагає передати всю складність та яскравість поетичного світу, широту та гостроту його зв'язків із життям, насиченість поетичного простору, його динаміку, жвавість та первозданність. .

18 . Підсумки уроку.

Питання вчителя:

Які висновки ми можемо зробити про поезію Пастернака?

Відповіді учнів:

    Поезія Б.Пастернака – це спосіб самовираження поета, результат його філософського осмислення життя.

    Для віршів поета властива незвичайна щирість почуттів, що межує з дитячістю, поєднання складного та незбагненного з неймовірно простим.

3. Життя постає в художньому світі Б.Пастернака у всій його повноті, динаміці, первозданності. Образам поета чужа всяка штучність і пихатість, що веде до поєднання простоти з незвичайністю

4. Віршам поета властива незвичайність художньої форми та поетичного стилю.

5. Творчість стає втіленням життя душі та світу в їх гармонійному протиріччі та одночасно нерозривності зв'язків.

Урок завершується виразним читанням вірша «Бути знаменитим некрасиво».

Домашнє завдання:

Написати твір на тему "Філософське осмислення життя в поезії Б. Пастернака".

Поетичний світБориса Пастернака постає перед нами у всьому своєму багатстві — багатстві звуків та асоціацій, які відкривають нам давно знайомі предмети та явища з нового, часом несподіваного боку. Поезія Пастернака - це відображення особистості поета, який виріс у сім'ї відомого художниката талановитої піаністки. Відоме кохання Бориса Пастернака до музики — йому навіть пророкували композиторське майбутнє, але сенсом його життя стала поезія. Перші публікації його віршів належать до 1913 року. Наступного року виходить перша збірка поета «Близнюк у хмарах». Пастернак входив у невелику групу поетів «Центрифуга», близьку до футуризму, але під впливом символістів. До своєї ранньої творчості він ставився критично і згодом низку віршів було перероблено. Треба сказати, що Пастернаку загалом властиве ставлення до поезії як до напруженої роботи, яка потребує повної самовіддачі:

Не спи, не спи, працюй, не перериває праці, Не спи, борись із дрімотою, Як льотчик, як зірка… Не спи, не спи, художнике, Не віддавайся сну Ти — часу заручник У вічності в полоні.

Вже в перші роки творчості у Пастернака проявляються ті особливості його таланту, які повністю розкрилися надалі: поетизація «прози життя», зовні неяскравих фактів, філософські роздуми про сенс любові та творчості, життя та смерті. Борис Пастернак вводив у свої вірші рідкісні слова та висловлювання — що менше слів було у книжковому обороті, то краще це було для поета. Тому немає нічого дивного, що ранні вірші Пастернака після першого прочитання можуть залишитися незрозумілими. Щоб уникнути суть образів, створених поетом, потрібно знати точне значення написаних їм слів. А до їхнього вибору Пастернак ставився з великою увагою. Він хотів уникнути штампів, його відштовхували «затерті» поетичні вислови. Тож у його віршах ми можемо зустріти застарілі слова, рідкісні географічні назви, конкретні імена філософів, поетів, учених, літературних персонажів. Своєрідність віршованого стилю Пастернаку є також у незвичайному синтаксисі. Поет порушує звичні норми. Начебто звичайні слова, але їхнє розміщення в строфі незвичайне, і тому вірш вимагає від нас уважного читання. Але яку експресивність надає такий синтаксис поетичному тексту! У вірші «Завірюха» мова йдепро мандрівника, заблукав, про хуртовину, що збільшує безвихідь його шляху. Душевний стан мандрівника передають прості слова, але саме почуття тривоги, розгубленості звучить у тому незвичайному ритмі вірша, що надає йому своєрідного синтаксису. Оригінальні та асоціації Пастернаку. Вони незвичні, але саме завдяки цьому справді свіжі. Вони допомагають описуваному поетом образу розкритися саме оскільки він його бачить. У віршуванні «Старий парк» сказано, що «карай зграй дев'ятки розлітаються з дерев. А далі знаходимо такі рядки:

Звірячі болі міцніють сутички, Міцне вітер, озвіривши, І летять грачею дев'ятки, Чорні дев'ятки треф.

Образний ряд цього вірша глибше, ніж здається здавалося б. Поет використовує тут тричленні порівняння: граки — дев'ятки треф — літаки. Справа в тому, що вірш написано в 1941 році, коли не названі в ньому літаки літали дев'ятками, і їх порядок нагадав поетові дев'ятки треф і граків. У складних асоціативних лавах — своєрідність поезії Пастернаку. М. Горький писав із цього приводу Пастернаку: «Багато вражаючих, але часто утрудняєшся зрозуміти зв'язки ваших образів і втомлює ваша боротьба з мовою, зі словом». І ще: «Іноді я сумно відчуваю, що хаос світу долає силу вашої творчості і відображається в ній саме як хаос, дисгармонійний. У відповідь Пастернак писав: «Я завжди прагнув простоти і ніколи до неї прагнути не перестану» У зрілій ліриці поета дійсно є ясність висловлювання, поєднується з глибиною думки: «У всьому мені хочеться дійти до самої суті. У роботі, у пошуках шляху, у серцевій смуті. До сутності минулих днів, до їх причини, до основи, до коріння, до серцевини. Еволюція, що відбулася з поетом, була природним шляхом художника, який бажав у всьому дійти «до самої суті». Розуміння духовного світу людини, законів розвитку суспільства, природи є головним у творчості Бориса Пастернака. Багато в чому, його вірші є приводом для роздумів над питаннями життєвого устрою. Ось, наприклад, уривок із вірша «Вокзал»:

Вокзал, неспалений ящик Моїх зустрічей і розлук, Випробуваний друг і указчик, Почати - не рахувати заслуг...

Мальовнича та звукова виразність вірша, індивідуальна неповторність образної системи — такі характерні рисипоезії Пастернаку. Цей поет впізнаємо. Він талановитий художник, і розумний співрозмовник, і поет-громадянин. Відомо, що його творчий шлях був нелегким: його засуджували, цькували (після написання роману «Доктор Живаго»). У ті дні Пастернак напише: Я зник, як звір у загоні: де люди, воля, світло, А за мною шум погоні, Мені назовні ходу немає. Що ж зробив я за гидоту, Я вбивця і лиходій? Я весь світ змусив плакати Над красою моєї землі. Визнанням великого літературного таланту Бориса Пастернака виявилося нагородження його в 1958 Нобелівської премією «За видатні заслуги в сучасній ліричній поезії і на традиційному терені великої російської прози». Тоді Пастернака змусили відмовитись від цієї премії. 1989 року вона була повернута поетові посмертно. Можна з упевненістю сказати, що літературна спадщина Бориса Пастернака має важливе значення у російській, а й у світовій культурі.

Борис Леонідович Пастернак - один з найбільших поетів, який зробив незамінний внесок у російську поезію радянської. епохи та світову поезію XX століття. Його поезія складна і проста, вишукана та доступна, емоційна та стримана. Вона вражає багатством звуків та асоціацій.

Давно знайомі предмети та явища постають перед нами з несподіваного боку. Поетичний світ настільки яскравий і своєрідний, що не можна залишатися байдужим до нього. Поезія Пастернака - це відображення особистості поета, який виріс у сім'ї відомого художника. З перших своїх кроків у віршах Борис Пастернак виявив особливий почерк, особливий лад мистецьких засобів та прийомів. Звичайна картина іноді малюється під зовсім несподіваним зоровим кутом.

Перші публікації його віршів належать до 1913 року. Наступного року у поета виходить у світ перший збірник “Близнюк у хмарах”. Але до своєї ранньої творчості Пастернак ставився критично і згодом низку віршів ґрунтовно переробив. Вони часто пропускає несуттєве, перериває, порушує логічні зв'язки, надаючи читачеві здогадуватися про них. Іноді він навіть не називає предмет своєї оповіді, даючи йому безліч визначень, застосовує присудка без підлягає. Приміром, побудовано в нього вірш “Пам'яті Демона”.

Треба сказати, що Пастернаку загалом властиве ставлення до поезії як до напруженої роботи, яка потребує повної самовіддачі:

Не спи, не спи, працюй,

Не переривай праці.

Не спи, борись із дрімотою,

Як льотчик, як зірка.

Не спи, не спи, художник,

Не вдавайся сну.

Ти - часу заручник

У вічності у полоні.

Вже в перші роки творчості у Пастернака проявляються ті особливі сторони таланту, які повністю розкрилися в поетизації прози життя, філософських роздумах про сенс любові та творчості:

Лютий. Дістати чорнило і плакати!

Писати про лютий навзрид,

Поки що гуркотить сльота

Навесні чорна горить.

Борис Пастернак вводив у свої вірші рідкісні слова та висловлювання. Чим рідше слово вживалося, краще було для поета. Щоб уникнути суть образів, створених ним, потрібно добре розуміти значення таких слів. А до їхнього вибору Пастернак ставився з великою увагою. Він хотів уникнути штампів, його відштовхували “затерті” поетичні висловлювання. Тож у віршах ми можемо зустріти застарілі слова, рідкісні географічні назви, конкретні імена філософів, поетів, учених, літературних персонажів.

Своєрідність віршованого стилю Пастернаку полягає у незвичайному синтаксисі. Поет порушує звичні норми. Начебто звичайні слова, але їхнє розміщення в строфі незвичайне, і тому вірш вимагає від нас уважного читання:

У посаді, куди жодна нога

Не ступала, тільки ворожки та завірюхи

Ступала нога, в біснуватій окрузі,

Де й те, як убиті, сплять сніги...

Але яку експресивність надає такий синтаксис поетичному тексту! У вірші йдеться про мандрівника, що заблукав у посаді, про хуртовини, що посилює безвихідь шляху. Душевний стан мандрівника передають прості слова, але саме почуття тривоги, розгубленості звучить у тому незвичайному ритмі вірша, який надає йому своєрідного синтаксису.

Оригінальні та асоціації Пастернаку. Вони незвичні, але саме завдяки цьому справді свіжі. Вони допомагають описуваному образу розкритися саме так, як він його бачить. У вірші “Старий парк” сказано, що “каркаючих зграй дев'ятки розлітаються з дерев”. А далі знаходимо такі рядки:

Звірячого болю міцніють сутички,

Міцне вітер, озвірівши,

І летять граків дев'ятки,

Чорні дев'ятки треф.

Образний ряд цього вірша глибше, ніж здається здавалося б. Поет використовує тут тричленне порівняння: граки – дев'ятки треф – літаки. Справа в тому, що вірш написано в 1941 році, коли німецькі літаки літали дев'ятками, і їхній лад нагадав поетові дев'ятки треф та граків. Своєрідність лірики Пастернака полягає у складних асоціативних лавах. Ось, наприклад, якими точними та водночас складними, надзвичайними штрихами передається відчуття прогрітого повітря у хвойному лісі:

Текли промені. Текли жуки з відливом,

Скло бабок снувалося по щоках.

Був сповнений ліс мерехтінням кропітким,

Як під щипцями у годинникаря.

Поезія Пастернака - поезія доріг і просторів, що розвертаються. Ось як Пастернак визначає поезію у книзі “Сестра моє – життя”.

Це - свист, що круто налився,

Це - клацання здавлених крижинок,

Це - ніч, льодяча лист,

Це – двох солов'їв поєдинок.

Це – солодкий заглухлий горох.

Це - сльози всесвіту в лопатках,

Це - з пультів та флейт -

Фігаро скидається градом на грядку.

Всі. що ночі так важливо знайти

На глибоких купалених доньках,

І зірку донести до садка

На тремтячих мокрих долонях...

"Визначення поезії"

У віршах Пастернака завжди відчуваєш не награний, а глибоко природний, навіть стихійний ліричний натиск, рвучкість, динамічність. Вони мають властивість западати в душу, застрявати в куточках пам'яті. Пейзаж у Пастернака існує на рівних із людиною правах. Явища природи в нього ніби живі істоти: дощик тупцює біля порога, гроза, погрожуючи, ломиться у ворота. Іноді у поета сам дощ пише вірші:

Відростки зливи грязнуть у гронах

І довго, довго, до зорі

Крапають із покрівель свій акрастих.

Нехай у риму бульбашки.

Первозданной чистотою постає маємо у віршах Пастернака і Урал (“На пароплаві”, “Урал вперше”), і Північ, і рідні поетові місця поблизу Москви з їхніми конвалії і соснами, шаленими грозами і стрижами. Згодом у книжках, як “На ранніх поїздах”, “Коли разгуляется”, низки пейзажів вторгатимуться у вірші поета, висловлюючи його захоплення світом природи.

Протягом усього життя (особливо в зрілу та пізню пору) Борис Пастернак був гранично суворий до себе, вибагливий і іноді невиправдано різкий в автохарактеристиках. Це можна збагнути. Поет завжди працював, думав, творив. Коли ми читаємо і перечитуємо його вірші і поеми, написані до 1940 року, то знаходимо в них багато свіжого, яскравого, прекрасного.

Ранні вірші Пастернака зберігають виразні сліди символізму: велика кількість туманностей, відчуженість від часу, загальну тональність, що нагадує то раннього Блоку, то Сологуба, то Білого:

Не піднятися дню у зусиллях світильник,

Не звернути землі хрещенських покривал.

Але, як і земля, бувавим знесилений,

Але, як і сніги, я до пальці припав.

Ці рядки - початковий варіант вірша “Зимова ніч”, докорінно переробленого 1928 року:

Не поправити дня гирлами світильник,

Чи не підняти тіням хрещенських покривал.

На землі зима, і дим вогнів безсилий

Розпрямити будинки, що полегли вповал.

Тут все інше. Щоправда, поет досі зайнятий тут "сторонньої гостротою", але крок зроблено, і це важливий крок.

З часом поезія Пастернака стає прозорішою, ясніше. Новий склад відчувається в таких великих його творах, як "Дев'ятсот п'ятий рік", "Лейтенант Шмідт", "Спекторський". Домагаючись простоти та природності вірша, він створює рідкісні за силою речі. Вірш його як би очистився, набув карбованої ясності. з художником еволюція була природним шляхом, який прагнув у всьому дійти до самої суті.

У всьому мені хочеться дійти

До самої суті.

У роботі, у пошуках шляху,

У серцевій смуті.

До суті минулих днів.

До їх причини,

До основ, до коріння,

До серцевини.

Художник вважав, що образ повинен не віддаляти зображуване, а навпаки, наближати його, не відводити вбік, а змушувати зосередитися на ньому:

У льоду річка та мерзлий тальник,

А впоперек, на голий лід,

Як дзеркало на піддзеркальник,

Поставлено чорний хмарочос.

Одухотворена предметність "прози пильної крихти" ("Анні Ахматової"), що вноситься в поетичну тканину, прагнення у своєму мистецтві "бути живим" ("Бути знаменитим некрасиво..."), історична правда, підтримана динамічними картинами природи,- все це свідчить про прагнення Пастернака відійти від шкіл, відзначених "непотрібною манерністю".

Бути знаменитим некрасиво.

Не це піднімає вгору.

Не треба заводити архів,

Над рукописами тремтіти.

І винен жодною часточкою

Не відступатися від особи,

Але бути живим, живим і тільки,

Живим і лише до кінця.

Світ поезії Б. Пастернака весь час розширювався, і важко припустити міру і форму подальшого розширення, якби поет прожив ще роки і продовжив би краще, що було закладено в останній книзі “Коли розгуляється”.

Природа, світ, схованка всесвіту,

Я службу довгу твою.

Обійнятий тремтінням потаємним

У сльозах від щастя простою.

Однак умовний спосіб"якби" недоречно і непродуктивно. Перед нами завершена доля. Протягом життя поет пройшов кілька творчих циклів, зробив кілька витків вгору по спіралі розуміння суспільства, природи, духовного світу індивідуума. Визнанням великого таланту Б. Пастернака стало присудження йому в 1958 Нобелівської премії.

Спадщина Бориса Пастернака законно входить до скарбниці російської та світової культури XX століття. Воно завоювало любов і визнання найвибагливіших і найсуворіших поціновувачів поезії. Знання цієї спадщини стає нагальною необхідністю, чарівним читанням та приводом для роздумів над корінними питаннями людського буття.

) - поет, письменник (10.2 1890, Москва - 30.5.1960, Переделкіно під Москвою). Батько художник імпресіоністськогонапрямки, мати – піаністка. Пастернак у дитинстві займався музикою. З 1909 вивчав філософію у Московському університеті, у 1912 – у німецькому Марбурзі. Завершив університетську освіту 1913 року в Москві.

Перші вірші Пастернака з'явилися друком у 1913. Він увійшов у літературну групу «Центрифуга», що у руслі футуризму . Його перша збірка поезій Близнюк у хмарах(1914) здалеку Асєєві Бобров, більшу частину віршів першої збірки Пастернак включив до другої – Поверх бар'єрів(1917). Найбільше визнання принесла Пастернаку третя збірка поезій Сестра моє життя(1922), що виник улітку 1917, але натхненний не політичними подіями, а переживаннями природи та любові. Наступна збірка його віршів – Теми та варіації(1923), після якого критики визнали в ньому «найзначнішого з молодих поетів післяреволюційної Росії».

Генії та лиходії. Борис Пастернак

У невеликих за обсягом епічних поемах Дев'ятсот п'ятий рік (1925-26), Лейтенант Шмідт(1926-27) та Спекторський(1931) Пастернак частково говорить і про революційні події.

З 1922 року Пастернак публікує також прозу. Перша прозова збірка Оповідання(1925) включає Дитинство Люверс, II tratto di apelle, Листи з Тулиі Повітряні шляхи. За ним з 1929 року з'являється перша автобіографічна повість Пастернака, присвячена пам'яті Рільке, Охоронна грамота(1931); розуміння мистецтва, що висловлюється в ній, знаходиться в різкій суперечності з уявленнями впливових тоді функціонерів РАПП.

Після збірки нових віршів Друге народження(1932) до 1937 вийшло ще кілька збірок, що включали раніше написані вірші Пастернака.

У 1934 він був запрошений до правління нового Спілки письменників. З 1936 року Пастернак йому доводиться піти в перекладацьку роботу, особливо багато він перекладає трагедії Шекспіра. "Його переклади з грузинських поетів здобули благовоління Сталіна, а можливо, і вберегли поета від переслідувань".

Які особливості поезії Б. Л. Пастернака? Д. С. Лихачов писав: «Добре відомі слова Пастернака: "Бути знаменитим некрасиво". Це означало, що поезія, творчість поета були відокремлені від поета-людини. Відомими та “знаменитими” мають бути лише вірші. Так само і рукописи віршів відокремлені від самих віршів. Над рукописами не треба тремтіти, зберігати їх. Пастернак існує в поезії, і лише в поезії: у поезії віршованій чи поезії прозової. Поезія Пастернака - це… той світ, який знову і знову повертає його до справжньої дійсності, яка по-новому зрозуміла і зросла для нього у своєму значенні». Вірш «У всьому мені хочеться дійти…», на мою думку, висловлює творче та життєве кредо Пастернака.

У всьому мені хочеться дійти

До самої суті.

У роботі, у пошуках шляху,

У серцевій смуті.

Герой хоче дійти «до сутності днів, що пройшли», до їх причини, так, щоб весь час «схоплювати нитку» подій і доль. Йому хочеться «жити, думати, відчувати, любити, /Здійснювати відкриття», розуміючи їхні причини та наслідки. Тоді, можливо, йому вдалося вивести якусь закономірність того, що відбувається.

Я розбивав би вірші, як сад.

Всім тремтінням жилок

Цвіли б липи в них поспіль,

Гуськом, у потилицю.

У вірші б я вніс подих троянд,

Дихання м'яти,

Луга, осоку, сіножат,

Грози гуркіт.

Він наводить приклад Шопена, який зумів вкласти у свої етюди життя «фольварків, парків, гаїв, могил».

Пастернак – поет асоціацій. Вже в ранніх віршах (1910-ті рр.) з'являються основні риси, властиві поетичному баченню світу Пастернака, - світу, де все настільки переплетено і взаємопов'язано, що будь-який предмет може вбирати ознаки іншого, а події та почуття передаються за допомогою нібито випадкового набору несподіваних асоціацій, пронизаних емоційною напругою, за допомогою яких вони і зливаються:

І чим випадковіше, тим вірніше

Складаються вірші навзрид.

Відкриття Пастернака - у тому, що він зображує світ, у якому втілена краса Божого задуму, світ, який дано йому «у вічну заздрість», світ, який треба якимось чином охопити та втілити.

Образ навколишнього світу та спосіб його передачі знаходять найповніше втілення на сторінках третьої книги віршів «Сестра моє – життя», присвяченій літу 1917 р., між двома революціями. Книга ця - своєрідний ліричний щоденник, де за віршами на теми кохання, природи та творчості майже не видно конкретних прикмет історичного часу.

Але сам поет стверджував, що у цій книзі «виразив усе, що можна дізнатися про революцію найнебувалішого і невловимого». Як вважав поет, революцію мала описувати не історична хроніка у віршованій формі - вона повинна бути передана в ліриці шляхом відтворення життя людей і природи, охоплених подіями світового масштабу.

За Пастернаком, завдання поета полягає в тому, щоб відобразити мить, яку можна порівняти з вічністю, в яку проектується вічність. Поет повинен зобразити невичерпність миті:

Нікого не буде в домі,

Крім сутінків.

Один Зимовий день у наскрізному отворі

Незасіпаних гардин.

Тільки білих мокрих грудок

Швидкий промельк моховий,

Тільки дахи, сніг, та, крім

Дах та снігу, нікого.

Схожі статті

2022 р. videointercoms.ru. Майстер на усі руки - Побутова техніка. Висвітлення. Металобробка. Ножі Електрика.