Nástroj na meranie priemeru valcového obrobku. Technológia výroby dielov na sústruhu. Prezentácia programového materiálu

téma hodiny: „Výroba valcových častí manuálne»

Ciele: ukázať, ako sa vyrábajú diely valcový tvar s ručným nástrojom; rozvíjať technologické myslenie v používaní materiálov, nástrojov, spôsobov výroby valcových dielov ručným náradím; pestovať pozornosť, presnosť, zodpovednosť za kvalitu vykonanej práce.

Typ lekcie: kombinované (asimilácia nových poznatkov, zovšeobecňovanie a systematizácia študovaného, ​​kontrola a korekcia vedomostí a zručností).

Vyučovacia metóda: ústna anketa, rozhovor, ukážka metód práce učiteľom, praktická práca, obchodná hra, práca s učebnicou.

Vizuálne pomôcky: vzorky valcových dielov vyrobených pomocou ručných stolárskych nástrojov (rukoväť na kladivo, sekera, perlík).

Nástroje a vybavenie: stolársky pracovný stôl, pravítko, ceruzka, zahusťovač, rašple, pílka na železo, brúsny papier, vývojový diagram na výrobu rúčky kladiva, počítač.

Rozloženie dosky: téma hodiny, nové slová (osmisten, brúsenie, posuvné meradlá), domáca úloha

Predmet práce: rukoväť kladiva.

pohybovať sa lekciu

I. Organizačná a prípravná časť

    Pozdrav učiteľa, kontrola dochádzky.

    Kontrola pripravenosti žiakov na vyučovaciu hodinu

II. Teoretická časť

Opakovanie preberanej látky.

Číslo karty 1

Čo je to hrotový kĺb?

    Ak to chcete urobiť, nezabudnite:

    Aké sú typy stupňového pripojenia;

    Ako správne označiť a vytvoriť spojenie;

    Čo sa používa na zostavenie spojenia;

    Kde sa používa stupňovité pripojenie;

    Urobte záver.

Vzorové odpovede študentov.

Výroba mnohých dielov z drevených tyčí je prepojená. Najjednoduchšie je spojenie v polovici baru (polovica stromu), stupňovité. Tyče sú spojené sekciami rozrezanými na polovicu.

Spojenie môže byť pozdĺž dĺžky, v pravom alebo inom uhle.

Prvým krokom je označenie, najprv označte základnú čiaru dĺžky obrobku. Potom označte hrúbku narezaných častí pomocou hrúbkomeru. Potom označte dĺžku rezaných častí. Po označení začnite píliť. Najprv odrežte pozdĺž vlákien a potom prerežte cez vlákna, aby ste odstránili časť obrobku.

Vytvára sa spojenie, je potrebné sa snažiť zabezpečiť, aby diely priamo z píly, bez dodatočného osadenia, tesne priliehali k sebe. Ale niekedy všetko, chyby v práci musíte opraviť pomocou dláta a pilníka.

Na upevnenie spojenia môžete použiť klince, skrutky alebo lepidlo. Spoľahlivejšie je spojenie na hmoždinke. Nagel je drevená valcová tyč s priemerom 6-10 mm. Hmoždinka sa inštaluje na lepidlo do otvoru vyvŕtaného cez spoj. Vyčnievajúce konce hmoždinky sú odrezané a vyrovnané brúsnym papierom. Spojenie sa zosilní pri použití dvoch hmoždiniek.

Stupňovité spojenie našlo veľmi široké uplatnenie vďaka jednoduchosti spojenia. Pomocou takéhoto spojenia môžete zostaviť rámy, tácky: na kvety, stojany, plagáty, vianočný stromček.

2. Komunikácia žiakov.

"Z histórie valcových výrobkov". O kolese

Ryža. 1. Drevené koleso

Čo môže byť jednoduchšie ako koleso?! A mimochodom, ľudia strávili viac ako sto rokov vytváraním tohto jednoduchého a dokonalého dizajnu. Archeologické vykopávky potvrdzujú skutočnosť, že naši vzdialení predkovia dávno pred civilizáciou využívali túto primitívnu, no s veľkými praktickými možnosťami technickú stavbu (obr. 1).

Skúste si dnes spomenúť na auto, v ktorom nebolo ani jedno koleso. Prečo je to úžasné?

Ak vezmeme napríklad kmeň hrubého stromu, niekoľkokrát ho prerežeme, získame veľa drevených okrúhlych kotúčov.

Prečo hovoríme, že kruh nie je koleso?

Pretože koleso má tajomstvo, ktoré okrúhle kolesá nemajú a dieru v strede. Táto maličkosť premení obyčajné a okrúhle koleso na skutočné koleso: príslušný otvor sa nachádza presne v strede kruhu.

To znamená, že koleso môže byť namontované na nápravu a vyrobené tak, aby prevážalo akýkoľvek náklad – na fúrik alebo vozík... Len si pomyslite, čo by sa stalo, keby otvor nebol v strede, ale niekde na boku? Na takom bočnom kolese nemôžete ísť ďaleko: valí sa po rovnej ceste a náprava stúpa hore a dole, iná vec je, keď je náprava v strede: stred kruhu je úžasné miesto. Od nej do akéhokoľvek bodu na kruhu rovnaký stav - koleso sa odvaľuje a náprava zostáva vždy v rovnakej výške od zeme.

Nie, úplne prvé koleso nebolo ľahké vymyslieť a urobiť taktné. Tiež nebolo jednoduché prispôsobiť ho užitočnému biznisu.. Ako by sa s použitím primitívnych ručných nástrojov dalo koleso dať perfektný tvar?

Na starodávnych múroch egyptské pyramídy zachovali sa obrazové nápisy, ktoré hovoria o tom, ako boli klziská vyrobené. Ich kresby jasne ukazujú, ako ľudia premieňajú obrovský kamenný blok na okrúhly tvar, samozrejme, nikto z nás nevidel, ako sa to vlastne stalo. Historici však tvrdia, že by to tak mohlo byť aj v praxi.hodnotu.

Netrvalo dlho, kým si človek vymyslel obyčajné klziská. Ale ani cesta ku kolesu nebola blízka – niekoľko tisícročí.

Ani tu sa evolúcia kolesa neskončila. Po nejakom čase našich predkov napadlo nahradiť masívne drevené koleso kolesom s drevenými špicami, ktoré umožňovali prepravu na veľkú vzdialenosť. Už takýmto spôsobom

aj dnes môžeme vidieť veľké myšlienkové dielo ľudských rúk. Spravidla ich vyrábali ručné pluhy, upravujúce okrúhle kmene tenkých, ale tvrdých drevín vytvorených prírodou. Preto, ak je vynález kolesa prvým krokom človeka, potom vzhľad kolesa s lúčmi možno nazvať druhým

Práca s triednym testom 5

3. Posolstvo účelu a témy vyučovacej hodiny.

Ako vidno z posolstva o histórii stvorenia ľudstva! kolesá, tento problém pretrváva dodnes. Len koleso znovu nevynájdeme, ale môžeme sa pokúsiť urobiť výrobok guľatejším tvarom pomocou ručných stolárskych nástrojov. Toto bude naša dnešná záležitosť. Téma lekcie -"Výroba valcových dielov ručným nástrojom".

Plán lekcie

    Pravidlo bezpečnej práce s ručným náradím.

    Príprava a označenie obrobku.

    Aktualizácia vedomostí na tému "Upevnenie a hobľovanie obrobku."

    Hotový výrobok.

    Metódy merania priemeru valcovej časti.


Obr.2.

Pílenie štvorcovej tyče z dosky

Aby bolo možné vyrobiť valcovú časť, nie je potrebné mať okrúhly polotovar. Sú prípady, že takáto prázdna v tento moment jednoducho nie, alebo je, ale nie takého priemeru. V tomto prípade môže prísť vhod polotovar štvorcovej časti. Ako pravidlo, barySideALE štvorec by mal byť o

Ryža. 3. Výber obrobku

2 mm viac ako je priemer vyrobeného dielu a dĺžka tyče £ - o 20mm viac ako je dĺžka tejto časti.

učiteľ. Prečo je potrebné pri výbere rozmerov obrobku brať do úvahy toleranciu 2 mm? (Odpovedá študent).

Akákoľvek technologická operácia na výrobu dielu začína výkresom a označením. Aby bolo možné vyrobiť valcový alebo oválny obrobok zo štvorcového prierezu, je potrebné nájsť stred na koncoch obrobku prekrížením uhlopriečok a kružidlom vpísať kružnicu (obr. 4).

Ryža. štyri

Ryža. 5

Označenie koncov a okrajov obrobku hrúbkomerom

Dotknite sa kruhu z každého konca pomocou pravítka, nakreslite strany osemstenu a nakreslite čiary pomocou hrúbkomeru1 šírka okrajov rezu. Bna bokoch obrobku (obr. 5).

učiteľ. Aké tesárske nástroje možno použiť na označenie bočných plôch, ak nie je k dispozícii hrúbkomer?


Ryža. 7.

Označenie osemstenu na koncoch dielu pomocou pravítka

Obr.6.

Kreslenie značkovacích čiar pomocou domáceho hrúbkomeru

Technologická operácia na označovanie bočných plôch môže byť vykonaná nezávisle vyrobeným hrúbkomerom, hlavnou vecou je správne nastaviť ho na veľkosť 2/7 A.

Ryža. osem. Čistenie produktu

5. Naučiť sa merať posuvným meradlom

Posuvné meradlo (obr. 8a) - merací nástroj, pozostávajúci z dvoch zakrivených meracích nôh spojených pántom.

Presnosť merania s posuvným meradlom je približne 0,5 mm.

Kontrola strmeňa sa robí nasledovne: nohy strmeňa sa otvoria na vzdialenosť o niečo menšiu ako je priemer valca a strmeň sa zatlačí tak, aby valec prechádzal medzi nohami (obr. 6). Vzdialenosť medzi nohami strmeňa sa meria pomocou meracieho pravítka (obr. 8c). Takéto merania sa vykonávajú po celej dĺžke valca a v rôznych polohách dielu,

Na koncoch obrobku štvorca s vpísaným kruhom je pravítkom označený osemsten. Upevňujú obrobok na kryt pracovného stola medzi klinmi alebo ho vystužujú v špeciálnom zariadení a hobľujú ho k značiacej línii pomocou sherhebelu alebo hoblíka, čím dodávajú obrobku zaoblený tvar, ktorý nepresahuje označenia na koncoch. časti (obr. 8).

Užitočné rady. Upínanie dielov a hobľovanie

Ryža. 9.

Použitie nástavca na hobľovanie valcov

často pri hobľovaní sa časť na kryte pracovného stola zakýva (točí sa vo vodorovnej rovine). Aby sa tak nestalo, stačí na dosku pripevnenú k poťahu lavice pribiť kladivom a klincami dve lišty vo vzdialenosti 3.. .4 mm od seba (obr. 9).

Ryža. 9.

Zaoblenie obrobku rašpľou

Ďalšie spracovanie obrobku sa vykonáva cez vlákna so zaoblením tvaru, najskôr rašplou a potom pilníkom s jemnejším zárezom (obr. 10).

Dokončenie valcového povrchubyťbrúsny papier na podložke. V tomto prípade je jeden koniec obrobku bezpečne upevnený v svorke pracovného stola a druhý je brúsený pozdĺž dotyčnicového kruhu brúsnou podložkou pozdĺž a cez zvlnenie.Ryža. desať.

Čistenie dielu brúsnym papierom

Niekedy je obrobok zabalený brúsnym papierom, obvodombdelýľavou rukou a pravou rukou ho otáčajte a posúvajte pozdĺž jeho osi otáčania. Podobne je obrobok brúsený z druhého konca.

Aby sa získala časť určitej dĺžky, musí byť vložená do špeciálneho zariadenia (pokosová skrinka) a odrezaná pozdĺž dĺžky pod uhlom 90 ° alebo 45 °. Každá časť je kontrolovaná na súlad s rozmermi pomocou špeciálnych nástrojov.

učiteľ. Aký nástroj, okrem posuvného meradla, dokáže zmerať priemer valcovej časti? (od poznámky študentov).

Pri absencii strmeňa, napríklad doma, môžete použiť špeciálny merací nástroj tzvposuvné meradlá . Dá sa vyrobiťsadôkladne. Stačí rozvinúť kresby, vybrať nevyhnutný nástroj a vybavenie, vložte trochu fantázie práce a úspech bude zaručený. Skladá sa z dvoch oblúkových nôh upevnených v strede pomocou upevňovacej skrutky podobnej obyčajnému kružidlu.

Na začiatku sa priemer zmeria posuvným meradlom na diele a následne sa skontroluje pravítkom (obr. 16).


a B C

Obrázok 11. Meranie pomocou posuvných meradiel

Na výrobu valcového dielu zo štvorcového prierezu pomocou ručného nástroja je potrebné zostaviť technologickú mapu. Táto mapa zobrazuje postupnosť všetkých technologických operácií počnúcod výberu obrobku až po hotový výrobok.(Príloha 1).

Bezpečnostné predpisy

    Pri hobľovaní bezpečne upevnite obrobok v klinoch pracovného stola alebo v špeciálnom zariadení (pokosová skriňa). Prsty ruky zvierajúce blok hoblíka, nepripevňujte tesne do podrážky hoblíka. Pri odrezaní dielu ho bezpečne upevnite v pokosovej skrinke. Pri brúsení dielu pevne držte brúsnu podložku alebo blok. Pri práci nenechávajte strmeň vo vreckách županu.

III. Praktická časť

Praktická práca "Rukoväť pre kladivo"

1. Organizácia pracoviska.

Študenti plnia úlohu vo vlastnom pracovnom priestore. Na vykonanie práce budete potrebovať: stolársky pracovný stôl;

nástroje - hrúbkomer, ceruzka, pravítko, škrabka, posuvné meradlo, píla,hoblík, brúsny papier, šmirgľový blok;

materiálov - zagokovanie z dreva štvorcového prierezu pevného plemena stromu (buk, dub, jaseň, javor, breza).

Zoznámenie sa s produktom sa vykonáva počas rozhovoru:

    Aký je účel tohto produktu?

    Aký druh dreva je vhodný pre tento výrobok?

    Čo určuje tvar a dĺžku výrobku?

Učiteľ zisťuje, či sú medzi žiakmi takí, ktorí chcú navrhnúť tvar a veľkosť výrobku. Všetky ponuky sa berú do úvahy. Vyberie sa najlepší nápad.

2. Úvodný brífing.

    Pozrite sa pozorne na cestovnú mapu(Aplikácia 1) a výkres výrobku "Rukoväť na kladivo".

    Pomocou vizuálnej kontroly sa pokúste určiť vlastnosti rukovätí rôznych nástrojov (kladivo, sekera,stopletivo, dláto, palička).

    drevo na výrobu produktov.

    Vyrobte výrobky v súlade s technologickou mapou(Aplikácia 1).

    Skontrolujte kvalitu vykonanej práce.

Podľa fyzikálnych a technologických vlastností vyberte plemeno

Možné chyby a ich dôvody:

    Časť počas spracovania sa získa s premenlivým priemerom po celej dĺžke. (Pri spracovaní dielu rezným nástrojom bol povolený odtok hraníc označenia).

    Sledovanie výkonu práce šerebelom, hoblíkom, rašplou.

    Pri hobľovaní sa v rovine spracovania vyskytujú triesky dreveného materiálu. (Hobľovanie proti vláknam dreva alebo do kostných uzlov).

    Znížte výkon reznej hrany Sherhebel alebo hoblíka; vráťte obrobok o 180°.

    Vychýlenie konca dielu pri pílení pílkou na železo. (Zlé upevnenie dielu; nepoužíva sa pri pílení pokosovej skrinky).

Označte po celom obvode dielu. Ovládajte proces pílenia.Konsolidácia študovaného materiálu

Test. Výroba valcových dielov

Aký nástroj je potrebný na označenie valcovej časti?

a) štvorec, hrúbkomer, pravítko;

b) pravítko, štvorec;

c) pravítko, štvorec, hrúbkomer, ceruzka;

d) ceruzka, pravítko.

O koľko by mala byť šírka tyče väčšia ako priemer výrobku?

a) o 5-7 mm; c) o 1-2 mm.

b) o 10 mm;

Aký nástroj sa používa na meranie priemeru?

pravítko; c) povrchová miera;

b) strmeň; d) štvorec.

Akým nástrojom sa dá zo štvorca vyrobiť osemsten?

a) pomocou súboru;

b) pomocou brúsneho papiera;

c) pomocou dláta;

d) pomocou hoblíka.

Aký je rozdiel medzi značkovacím kompasom a posuvným meradlom?

a) dĺžka nožičiek (u strmeňov sú dlhšie);

Domáca úloha: prečítajte si zhrnutie, pripravte správu na tému: „Zahraničné drevoobrábacie stroje“

Bibliografia

    Technológia : Učebnica pre vzdelávacie inštitúcie 5. ročníka: možnosť pre chlapcov. / Ed. V. D. Simonenko. 3. vydanie, prepracované. A navyše. M.: Vzdelávanie, 2007.

    Technológia : Technické práce. 5. ročník: Učebnica pre vzdelávacie inštitúcie / Ed. V. M. Kazakevič, G. A. Molevoy. Moskva: Drop, 2004

Mestská vzdelávacia autonómna inštitúcia

„Stredná škola č. 56 pomenovaná po Khanovi V.D. s hĺbkovým štúdiom ruského jazyka, spoločenských vied a práva “

Vyvinutý: učiteľom technológie Pavel Aleksandrovich Shestopalov.

Anotácia k práci: Plán - zhrnutie hodiny technológie v 6. ročníku

Cieľ:študovať so študentmi prvky a postupnosť navrhovania a modelovania produktov.

Ciele lekcie:

Plán - zhrnutie hodiny technológie v 6. ročníku

Téma: METÓDY A POSTUPNOSŤ VÝROBY VALCOVÝCH A KUŽEĽOVÝCH SÚČASTÍ.

Cieľ:študovať so študentmi metódy a postupnosť výroby valcových a kužeľové časti.

Ciele lekcie: osvojenie si nových poznatkov a rozvoj kognitívnych schopností, osvojenie si príslušných zručností a schopností, rozvoj kreatívne myslenie.

Vybavenie v triede: vzorky výrobkov z dreva, tabuľky s grafickými obrázkami výrobkov, súpravy na dizajn a modelovanie, počítač, projektor, plátno.

Vybavenie školiacej dielne: sústruhy na obrábanie dreva TD - 120, meracie pravítka, štvorce, posuvné meradlá, dláta na sústruženie, prírezy, vŕtačka.

Dodacia lehota: 2 lekcie po 45 minút.

Kroky lekcie:

Pozdrav učiteľa, kontrola dochádzky do triedy (1 minúta).

    Úvodná časť. Opakovanie preberanej látky (5-7 minút)

    Konverzácia na:

„Čo potrebujete vedieť o diele, aby ste ho vyrobili? Aké typy grafiky poznáte? Aký grafický obrázok sa nazýva technický výkres? Kreslenie? Skica? Ako sa od seba líšia? Po vypočutí odpovedí žiakov ich učiteľ dopĺňa a hodnotí.

    Didaktické cvičenie "Rozoberáme múdre myšlienky."

Popis. Na tabuli sú napísané výroky o práci vynikajúcich osobností.

Učiteľ ich prečíta a potom vyzve žiakov, aby vyjadrili svoj názor.

Na stole:

    Kto pracuje s láskou, vnáša do každého diela poéziu.

N.G. Černyševskij

    Skutočným pokladom pre ľudí je schopnosť pracovať.

    Iba práca dáva právo užívať si život.

NA. Dobrolyubov

3. Komunikácia témy a účelu hodiny.

I I. Prezentácia programového materiálu (8-10 min.)

Ilustračný príbeh.

učiteľ. V technike je veľmi dôležité, ak nie to hlavné, vyvinúť dokonalý technický dizajn. Konštruktívne riešenie veci sa vykonáva inžinierskym návrhom.

    Stavebníctvo - je produktový dizajn. Navrhnuté

miznutie je zložitý a viacoperačný technologický proces, ktorý zahŕňa:

    vizuálne zobrazenie produktu;

    zostavovanie náčrtov, technických výkresov, výkresov;

    výber potrebného materiálu;

    výroba prototypu;

    test sily a výkonu;

    odstránenie závad.

Ak chcete získať krásny produkt, ktorý je zároveň jednoduchý a bezpečný na používanie, ako aj módny, musí dizajnér zvážiť rôzne možnosti produktu, vziať do úvahy súbor funkčných podmienok a požiadaviek (jednoduchosť použitia, maximálny súlad s prevádzkové podmienky, vytvorenie harmonickej celistvosti formy, vysoké estetické kvality). Multivariantnosť v dizajne je tzv variabilita. Variabilita je vlastná dizajn produkty – ich dizajn a vzhľad(„design“ v angličtine znamená „koncept, projekt, kresba“).

Variabilita možných dizajnových riešení a zdobenia je znázornená na obrázku 12, strana 22 učebnice.

Čokoľvek, od jednoduchého pracovného nástroja až po najzložitejšie vybavenie, od detskej hračky až po vesmírna loď, pôsobí ako prvok zložitého systému, v strede ktorého je človek. Dizajn môže začať modernizáciou starého alebo vytvorením novej veci, ale jeho práca končí estetickou organizáciou celého predmetného prostredia a zosúladením „druhej prirodzenosti“ – generovania technológie s prirodzenou prírodou do jedného harmonického celý.

Skúste si odpovedať na otázku: aký je rozdiel medzi dizajnom a inžinierskym dizajnom? ( Odpovede študentov).

Teraz to skúsme spolu prísť na to. Dizajnér hľadá súlad funkcie a formy v súlade so zvláštnosťami ľudského vnímania. Jeho prístup k veciam je oveľa širší ako u dizajnéra. Zohľadňuje najrozmanitejšie funkcie veci:

    účel - schopnosť uspokojiť určitú ľudskú potrebu; napríklad lyžica je zariadenie na jedenie, magnetofón je zariadenie na záznam zvuku;

    komunikačná funkcia veci je akoby kolektívnym odkazom výrobcu budúcim spotrebiteľom; potomkovia budú posudzovať úroveň rozvoja našej výroby podľa produktov;

    modelovacia funkcia veci organizuje správanie spotrebiteľa; takže dopravník nastavuje jeden režim prevádzky, individuálny stroj iný; rovnaké jedlá na slávnostnom a každodennom stole spôsobujú odlišný postoj k nemu;

    typologická funkcia veci je vzorkou radu, predstavuje celá trieda vecí;

    reprezentatívna funkcia veci je reprezentácia osoby vo vonkajšom svete;

    dekoratívna funkcia (ako súčasť objektívneho prostredia) veci sú scenériou, proti ktorej sa odohráva naša činnosť.

A ak inžiniersky dizajn dá konštruktívne riešenie veci, potom umelecký dizajn organizuje formy objektu na základe všetkých jeho súvislostí a funkcií. Tvar výrobku má určitú samostatnosť, je navrhnutý nielen na zobrazenie funkcie, ale aj na vytvorenie estetického efektu.

Pri navrhovaní produktu je potrebné, aby bol:

1) technologický, to znamená, že sú vyrobené s minimálnymi nákladmi na čas, prácu, finančné prostriedky a materiály;

2) odolný, teda vydržať danú záťaž bez zničenia;

3) spoľahlivý, to znamená, že funguje bezchybne po dlhú dobu;

4) ekonomický, to znamená, že vo výrobnom procese nevyžaduje dodatočné náklady.

Pri výrobe viacerých dielov z jedného obrobku je dôležité získať ich čo najviac, a preto je potrebné počítať s ich správnym (ekonomickým) umiestnením a označením.

Pozrime sa na príklady značiek a možnosti dizajnu produktu. Obrázok 13 strana 23 učebnice.

Ktorý je podľa vás najlepší a prečo? ( Odpovede študentov.)

Ak je výrobok vyrobený z dreva, potom toto:

a) nehospodárne

b) krehké;

c) horná časť je chybná.

Záver: možnosť výroby z preglejky - najlepšia možnosť.

Jednou z metód návrhu je modelovanie.

Model - zmenšená alebo zväčšená kópia produktu navrhnutá tak, aby zobrazovala jeho zariadenie a princíp činnosti. Model je vytvorený ako skutočný výrobok podľa náčrtov, technických výkresov a výkresov. Obrázok 14 strana 24 učebnice.

Učiteľ demonštruje rôzne modely(z tých, ktoré sú k dispozícii v dielni).

I I I. Praktická práca (50 – 60 min.)

Dokončenie úloh:

1) Z množín navrhnutých učiteľom na stavbu musia žiaci zostrojiť model (výber modelov je ľubovoľný), ( 5 minút.)

2) Z uvedených príkladov učiteľ vyberie podľa vás najlepšiu verziu rukoväte pre stolárske a kovoobrábacie nástroje a vyrobí ju na sústruh na drevo ( 40 min.)

3) Navrhnite ďalšie možnosti produktu.

Učiteľ si pred začatím praktickej úlohy pripomenie bezpečnostné pravidlá pri práci s reznými a bodnými nástrojmi a bezpečnostné pravidlá pri práci na sústruhu.

1. Opatrne manipulujte s frézami, ako keby to boli ostré čepele.

2. Pred zapnutím stroja sa uistite, že je upevnený a má ochranný kryt a že je nástroj správne nabrúsený a má pevne pripevnenú rukoväť.

3. Obrobok musí byť vybraný bez trhlín a uzlov a pevne pripevnený na stroji.

4. Je potrebné pracovať v okuliaroch, v pracovnom odeve a zapnutých rukávoch, v pokrývke hlavy.

5. Počas prevádzky stroja je zakázané merať obrobok, posúvať opierku ruky a čistiť stroj.

6. Pri otáčaní držte frézu iba dvoma rukami.

Učiteľ informuje o obsahu tejto lekcie: študenti by sa mali oboznámiť s hlavnými nástrojmi používanými vo výrobnom procese produktu, ovládať metódy práce s nimi a tiež upevniť zručnosti a schopnosti vykonávať praktickú prácu.

V rozhovore so šiestakmi učiteľka upevňuje ich koncept deformácie ako procesu zmeny tvaru telesa pôsobením pôsobiacej sily. Žiaci definujú silu ako fyzikálnu veličinu, ktorá charakterizuje pôsobenie jedného tela na druhé, učia sa rôzne druhy deformácie pri sústružení: v prvom momente je KOMPRESIA materiál teda SHIFT a REZAŤ drevené vlákna. V dôsledku týchto deformácií sa odstraňujú triesky. Učiteľ vysvetľuje podstatu procesu otáčania na základe fyzikálnych pojmov: OTOČNÝ POHYB polotovary a PREKLAD frézy spôsobujú deformáciu materiálu obrobku a odvod triesok.

Pri načrtávaní technických informácií učiteľ poznamenáva, že značkovanie je zodpovedná operácia, kvalita výsledného produktu, ako aj množstvo spotrebovaného materiálu závisí od jeho presnosti.

Potom žiaci označia polotovary pre svoje časti. V tejto fáze hodiny by mal učiteľ venovať osobitnú pozornosť organizácii pracoviska, správnej implementácii pracovných metód a dodržiavaniu pravidiel bezpečnosti práce. V prípade zistenia rovnakého typu chýb by sa mali práce zastaviť a mala by sa vykonať aktuálna inštruktáž. V jej priebehu sa študentom povie, aké typy sobášov sa môžu vyskytnúť pri označovaní obrobku v dôsledku nesprávnej implementácie určitých techník, vysvetlia sa príčiny sobáša a spôsoby, ako mu predchádzať. Zvlášť je potrebné poznamenať, že nekvalitné označenie môže znemožniť zostavenie produktu z dôvodu nesúladu rozmerov spojených častí. V konečnom dôsledku to vedie k veľkým stratám materiálov a pracovného času, zníženiu produktivity a rudy. Študenti sú tak vedení k záveru, že profesia pisára vo výrobe je veľmi dôležitá a zodpovedná, vyžaduje hlboké technické znalosti na prácu so zložitými nástrojmi a prípravkami, vysokovýkonnými nástrojmi.

Keď sa učiteľ presvedčí, že žiaci urobili označenie správne, povolí im inštalovať obrobky do sústruhu pre prvú skupinu a vŕtať na nich. vŕtačka v druhej skupine.

Potom žiaci začnú praktickú prácu. Pred začatím učiteľ pripomína, ako správne upevniť obrobok na sústruhu, ukáže, ako držať frézu a nainštalovať obrábací stroj. Predvedie pracovnú polohu, vysvetlí, aké by mali byť pohyby frézy v rôznych fázach práce, aké bezpečnostné pravidlá je potrebné dodržiavať pri práci.

Všímajúc si zložitosť vykonávania jednotlivých operácií, učiteľ sa pozastavuje nad úlohou zariadení v technologický postup. Ich použitie vám umožňuje zvýšiť produktivitu, zlepšiť kvalitu výrobkov, urobiť prácu zaujímavejšou a menej únavnou. Môžete pomenovať niektoré zariadenia, ktoré budú žiaci pri svojej práci využívať, vysvetliť ich účel a štruktúru.

Potom, čo sa ubezpečil, že sa študenti naučili pravidlá bezpečnosti práce, učiteľ im umožní začať úlohu: podľa predtým dokončeného označenia otočte obrobky (vŕtanie).

Počas práce učiteľ chodí po pracovisku, sleduje správne vykonávanie pracovných metód, dodržiavanie pravidiel bezpečnosti práce a pod. V prípade potreby poskytuje asistenciu jednotlivým žiakom. V prípade zistenia chýb alebo ťažkostí typických pre mnohé deti preruší prácu a vykoná aktuálnu inštruktáž.

Okrem zručností správnych pracovných úkonov by študenti mali vedieť zhodnotiť kvalitu vykonávania jednotlivých operácií. Čiastočne sa to dá dosiahnuť vykonaním špeciálnej inštruktáže počas praktickej práce. Jeden učiteľ to však nedokáže zabezpečiť potreboval pomoc každého študenta pri identifikácii a oprave svojich chýb. Prax ukazuje, že jednou z účinných metodických techník, ktoré prispievajú k dosiahnutiu medzery, je vzájomná kontrola žiakov organizovaná učiteľom. Napríklad pri výrobe násad náradia môžu školáci použiť meracie pravítko a posuvné meradlo na kontrolu zhody rozmerov dielov, ktoré vyrábajú, uvedených na výkrese.

Pílenie prírezov na dĺžku, žiaci podľa technologické mapy vykonať ich sústruženie a značenie na danú veľkosť. Pred vykonaním poslednej operácie však musia skontrolovať správne označenie.

V rámci praktických prác na sústružení dreva študenti zistia príčiny zahrievania frézy a obrobku pri spracovaní dreva, určujú spôsoby prenosu tepla: ohrev frézy a obrobku - TEPELNÁ VODIVOSŤ; chladenie - ich KONVEKCIA .

Pri práci na výkresoch dielov učiteľ kontroluje schopnosť žiakov čítať výkresy a analyzovať konštrukčné prvky výrobkov. Napríklad žiaci šiesteho ročníka by mali čítať výkresy v nasledujúcom poradí: určovanie nápisov na výkrese, všeobecného tvaru dielov, jeho prvkov a rozmerov.

Pri analýze konštrukčné prvky tínedžeri definujú konce, rímsy, hroty, ramená, skosenie a iné časti. Rovnako ako geometrické tvary koncov a ríms, ramien, kužeľových skosení a tvarových plôch tvorené kombináciou rôznych plôch.

Na konci hodiny učiteľ spolu s niekoľkými žiakmi (pôsobia ako dozor) skontroluje správnosť a kvalitu povrchovej úpravy a sumarizuje. Poznamenáva chlapcov, ktorí úspešne dokončili úlohu, ukazuje najúspešnejšie produkty, ako aj produkty s individuálnymi nedostatkami, vysvetľuje dôvody ich vzhľadu.

    Zhrnutie lekcie.

    Vyhodnoťte reakcie študentov a prácu5 minút.)

    Upratať dielňu10 min.)

Domáca úloha: vyzdvihnúť materiál a pripraviť krátke správy na tému „Je užitočné vedieť a vedieť“. Vypracujte náčrty pre možnosti vašich produktov.

Pri označovaní sa počíta s tým, že konečné rozmery dielov podľa výkresu sa aplikujú na pripravené materiály podľa výkresu s prídavkom na ďalšie spracovanie. Získanie kvalitných a presných polotovarov a dielov do značnej miery závisí od presnosti značenia.

Na označovanie a kontrolu presnosti spracovania obrobkov a dielov sa používajú nasledujúce meracie a značkovacie nástroje (obr. 24):
Zvinovací meter (obr. 24, o) (GOST 7502-69) je meracia oceľová páska s vytlačenými dielikmi, vyjadrená v metroch, centimetroch, milimetroch, uzavretá v okrúhlom puzdre s priemerom 60-140 mm. Ruletová páska má dĺžku 2, 5, 10, 20, 30 a 50 m.

Vodováha (obr. 24.6) (GOST 9416-76) je hliníkové puzdro, do ktorého sa vkladá zatavená tuba (ampula) naplnená alkoholom. V alkohole je vzduchová bublina, ktorá má tendenciu zaujať hornú polohu. Používa sa na kontrolu horizontálneho umiestnenia povrchov počas práce.

Poschodia majú tieto rozmery: šírka 22 a 25 mm, výška 40 a 50 mm a dĺžka 300, 500 a 700 mm.

Skladacie pravítko (obr. 24, c) je sada kovových alebo drevených pravítok, na ktorých sú vytlačené delenia s presnosťou na 1 mm. Pravítka sú navzájom spojené na pántoch a ľahko sa skladajú alebo zostavujú. Merač sa používa na lineárne merania.

Štvorec (obr. 24, d) je základňa, na ktorej je presne v pravom uhle namontované pravítko s rozdeleniami. Slúži na kontrolu správnosti naostreného kusu železa pre hobľovacie nástroje, prítomnosť pravý uhol na hobľovaných dieloch uhol medzi dvoma spojenými dielmi atď.

Štvorce sú vyrobené z kovu alebo dreva.

Erunok (obr. 24, e) je určený na označovanie a meranie uhlov 45 a 135 °. Skladá sa z bloku, do ktorého je vložené kovové alebo drevené pravítko pod uhlom 45°.

Ryža. 24. Nástroj na meranie a označovanie: a - páska; 6 - úroveň; c - skladací meter; g - štvorec; d - erunok; e - drevené skosenie; g - skosenie kovu; h - ťahať; a - držiak; to - hrúbkomer; l - štvorcový - stredový vyhľadávač; m - kompas; n - strmeň; o - zvinovací meter; p - úroveň s olovnicou; r - olovnica.

1 - štvorec; 2 - pravítko; 3 - upevňovacia tyč; 4 - valcový objekt, v ktorom je potrebné určiť stred.

Malka (obr. 24, g) slúži na meranie uhla podľa vzorky a prenášanie na obrobky - diely. Skladá sa z kvádra a pravítka, navzájom kĺbovo spojené, má dĺžku 337 mm.

Plot (obr. 24, h) je drevený blok dlhý 400 mm a široký 50 mm. Na jednom konci má lišta mierne skosenie a vo vzdialenosti 1/3 od okraja je výstupok, do ktorého je zatĺkaný klinec. Určené na kreslenie čiar (značiek) na okraje dosky, prírezov.

Konzola (obr. 24, i) je drevený blok, v ktorom je štvrtina vybratá približne 1/3 od okraja. Určitým krokom sa do nej zatĺkajú klince, ktorých ostré konce sú nakreslené. Používa sa na označenie očí pri ich ručnom rezaní.

Vlasec je kovová vidlička, ktorej ostré konce sa dajú od seba odsunúť na požadovanú veľkosť.

Hrúbkomer (obr. 24, j) je drevený blok, v ktorom sú dva drevené tyče. Na ich konci sú na jednej strane ostré vlásenky (ihly), s ktorými sú aplikované riziká. Uvoľnením konca tyče pri bloku nastavte požadovanú vzdialenosť od okraja tyče k aplikovanému riziku, t.j. Určené na označovanie a nanášanie značiek rovnobežných s jednou zo strán lišty - detaily.

Stredový štvorec (obr. 24, l) je štvorec 1, na ktorý je pripevnené pravítko 2. V hornej časti je štvorec pripevnený lištou 3. Pravítko sa upevňuje tak, že je v strede upevňovacej lišty a rozdeľuje pravý uhol štvorca na polovicu. Používa sa na určenie stredu valcových častí.

Kompas (obr. 24, m) je určený na prenos rozmerov na obrobky, diely a na obrysové okrúhle značky.

Na meranie priemerov otvorov sa používa nutromer (obr. 24, n).

Posuvné meradlo sa používa na meranie priemerov okrúhlych valcových častí, výrobkov.

Zvinovací meter (obr. 24,o) je kovové puzdro so špirálou uloženou v oceľovej páske, na ktorej sú nanesené delenia. Určené na presnejšie meranie a označovanie akýchkoľvek dielov a polotovarov na šírku a kratšiu dĺžku. Zvinovací meter sa vyrába páskou s dĺžkou 1 alebo 2 m.

Olovnica (GOST 7948-71) (obr. 24, p) je valcové kovové závažie, ktoré je na jednom konci zakončené kužeľom. Závažie má priemer 18-38 mm, dĺžku 63-200 m. Je zavesené na ľanovej šnúre dlhej 3 alebo 5 m, ktorá je navinutá na cievke. Používa sa na kontrolu zvislosti.

>>Technológia: Výroba valcových a kužeľových dielov ručným náradím

Valcové časti, ktoré sú prierez majú tvar kruhu s konštantným priemerom, môžu byť vyrobené zo štvorcových tyčí. Tyče sú zvyčajne rezané z dosiek (obr. 22, a). Hrúbka a šírka tyče by mala byť o 1 ... 2 mm väčšia ako priemer budúceho produktu, berúc do úvahy prídavok (rezervu) na spracovanie.
Pred výrobou okrúhlej časti z tyče sa táto označí. Aby ste to dosiahli, na koncoch obrobku sa stred nájde prekrížením uhlopriečok a okolo neho sa nakreslí kružnica s polomerom rovným 0,5 priemeru obrobku (obr. 22, b). Dotyčnicou ku kružnici z každého konca pomocou pravítka nakreslite strany osemstenu a načrtnite hrúbkomerom čiary 1 zrezaných hrán šírky B po stranách obrobku.
Obrobok je upevnený na kryte pracovného stola medzi klinmi alebo inštalovaný v špeciálnom prípravku (hranol) (obr. 22, e).

Okraje oktaédra sú rezané šerebelom alebo hoblíkom na označovacie čiary kruhu (obr. 22, c). Opäť sa nakreslia dotyčnice ku kružnici, pozdĺž pravítka sa nakreslia čiary 2 a plochy šesťuholníka sa odrežú (obr. 22, d).
Ďalšie spracovanie sa vykonáva cez vlákna so zaoblením tvaru, najskôr rašpľou a potom pilníkmi s jemnejšími zárezmi (obr. 22, e).
Valcový povrch je upravený brúsnym papierom. V tomto prípade je jeden koniec obrobku upevnený v svorke pracovného stola a druhý je pokrytý brúsnym papierom a otočený. Niekedy je obrobok zabalený brúsnym papierom, zovretý ľavou rukou a otočený pravou rukou a posunutý pozdĺž svojej osi otáčania (obr. 22, f). Podobne je obrobok brúsený z druhého konca.
Priemer dielu sa meria posuvným meradlom najprv na diele (obr. 23, a) a potom sa kontroluje pomocou pravítka (obr. 23, b).

Postupnosť všetkých týchto operácií pri získavaní valcového predvalku zo štvorcovej tyče je možné zaznamenať do mapy trasy. V tejto mape je zaznamenaná postupnosť (trasa, cesta) spracovania jednej časti. Tabuľka 2 ukazuje mapu postupu výroby rukoväte pre lopatu.
Na obr. 24 znázorňuje nákres rukoväte pre lopatu.

Praktická práca
Výroba valcového výrobku

1. Vypracujte výkres a zostavte mapu postupu výroby valcového alebo kužeľového výrobku, napríklad znázorneného na obr. jedenásť.
2. Vyznačte a vyrobte násadu na lopatu podľa (obr. 24) a mapy trasy (tabuľka 2).

♦ Posuvné meradlo, mapa trasy.

1. Aká je postupnosť výroby valcovej a kužeľovej časti?

2. Ako merať priemer súčiastky pomocou posuvného meradla?

3. Čo je zaznamenané v technologickej mape trasy?

Simonenko V.D., Samorodsky P.S., Tishchenko A.T., technologický stupeň 6
Zaslané čitateľmi z webu

Obsah lekcie zhrnutie lekcie podpora rámcová lekcia prezentácia akceleračné metódy interaktívne technológie Prax úlohy a cvičenia samoskúšobné workshopy, školenia, prípady, questy domáce úlohy diskusia otázky rečnícke otázky študentov Ilustrácie audio, videoklipy a multimédiá fotografie, obrázky, grafika, tabuľky, schémy humor, anekdoty, vtipy, komiksové podobenstvá, výroky, krížovky, citáty Doplnky abstraktyčlánky čipy pre zvedavých cheat sheets učebnice základný a doplnkový slovník pojmov iné Zdokonaľovanie učebníc a vyučovacích hodínoprava chýb v učebnici aktualizácia fragmentu v učebnici prvky inovácie v lekcii nahradenie zastaraných vedomostí novými Len pre učiteľov perfektné lekcie kalendárny plán na rok usmernenia diskusné programy Integrované lekcie

Technológia výroby dielov na sústruhu.

Výroba akejkoľvek časti začína výberom materiálu. Vybraný materiál sa rozreže na polotovary. Veľkosť obrobku vždy o určitú čiastku presahuje rozmery hotového dielu (príspevok). Veľkosť a tvar prídavku závisí od tvaru dielu, technológie jeho výroby.

Drevo s jednotnou štruktúrou je najvhodnejšie na sústruženie. Sú to breza, lipa, osika, buk, brest, orech.

Sústruženie dielov na stredových strojoch

  1. označovanie stredov obrobkov.
  2. upevnenie obrobku v stredoch predného a zadného vreteníka.
  3. inštalácia opierky ruky (opierka ruky by mala byť vo vzdialenosti 3-4 mm od bočného povrchu obrobku, horná časť opierky ruky by mala byť na úrovni osi obrobku alebo 1-2 mm vyššie.)
  4. Hrubovanie sa vykonáva reyerom. Čipy sa odoberajú zľava doprava a nástroj sa posúva späť pozdĺž násadca, zatiaľ čo pravá ruka drží rukoväť, ľavá čepeľ je bližšie k násadcu. Nástroj musíte držať pevne v rukách, opierať sa o násadec a nenechať ho kolísať. Spracovanie sa vykonáva, kým sa nedosiahne valcový tvar požadovaného priemeru, s prídavkom na konečnú úpravu.
  5. označenie obrobku nakreslením rizík na obrobok ceruzkou pomocou šablóny alebo pásky. Môžete použiť značkovací hrebeň - dosku s karafiátmi zapichnutými v požadovanej vzdialenosti, ktorá sa privedie k otáčajúcemu sa obrobku, na ktorom zostávajú riziká.
  6. Konečná úprava sa vykonáva rôznymi nástrojmi, najmä ryhou na označovanie značiek a získavanie konvexných a kužeľových tvarov, škrabkou na získavanie valcových tvarov a reyerom na získavanie konkávnych tvarov. Spracovanie sa vykonáva podľa rizík označenia. Pri sústružení konvexných obrysov sa nástroj posúva od stredu k okraju, konkávne od okraja k stredu.
  7. Brúsenie dáva produktu požadovanú drsnosť, vykonáva sa brúsnym papierom. Natiahnutý pás brúsneho papiera sa privedie k otáčajúcemu sa obrobku a posúva sa postupne po celej dĺžke, ktorá sa spracováva.
  8. Orezanie obrobku pomocou Meisela alebo odstránenie obrobku zo stredov.

Ryža. 1. Postupnosť sústruženia dielu

a - upevnenie obrobku; b - upevnenie rezu obrobku; c- hrubovanie s reyerom; g - konečná úprava s Meisel; e- orezávanie (obkladanie) obrobku.

Sústruženie vnútorných dutín

Pre sústruženie vnútorných plôch je obrobok upevnený iba vo vreteníku stroja, a to vačkovým skľučovadlom, čelnou doskou alebo rúrkovým skľučovadlom.

  1. otáčanie hrubého obrysu výrobku pomocou reyeru.
  2. vyrovnanie čelnej plochy obrobku pomocou Meisel, Reyer alebo škrabky.
  3. vzorka vnútornej dutiny. Rukoväť sa umiestni cez vodidlá stroja, do obrobku sa vloží polkruhový sekáč pohybom od stredu k okraju, kým sa nedosiahne vybranie požadovaného tvaru a veľkosti. Duté plochy malej hĺbky a malého priemeru sa vyberajú polkruhovým dlátom s pozdĺžnym umiestnením násadca, pričom nástroj je umiestnený pod uhlom a posúvaný od stredu k okraju. Vnútorné povrchy zložitých tvarov sú spracované špeciálnymi dlátami - háčikmi, krúžkami.
  4. jemné doladenie vonkajšieho tvaru obrobku
  5. brúsenie
  6. odrezať alebo odstrániť zo stroja.

Ryža. 2. Duté sústruženie

a - na čelnej doske; b- v rúrkovej kartuši.

Práca na sústruhoch s posuvným meradlom

Na sústruhoch so strmeňom sa spracovanie vykonáva frézami upevnenými v držiaku nástroja namontovanom na pohyblivom strmene stroja. Takéto stroje majú spravidla ručný a mechanický posuv pozdĺž a naprieč strojom.

Sústružnícke frézy.

Podľa tvaru hlavy sa rezáky delia na rovné s rovnou tyčou (obr. 3 a) a ohnuté s tyčou zahnutou doprava alebo doľava.

Podľa umiestnenia reznej hrany sa rozlišujú pravé (obr. 3d) a ľavé (obr. 3c) rezáky. Pravé sa pohybujú v pozdĺžnom smere od koníka dopredu, ľavé spredu dozadu.

Priebežné frézy (obr. 3 a-c) sú určené na sústruženie, zrážanie hrán, priečne prítlačné frézy (obr. 3 d) na sústruženie a opracovanie vytvarovaného konca stupňa.

Ryhovacie frézy (obr. 3e) slúžia na vytvorenie stupňa na konci spracovávaného obrobku, na opracovanie roviny konca.

Drážky na vonkajšej a vnútorný povrch detaily je možné získať pomocou drážkovacích fréz (obr. 3 f, h).

Na rezanie sa používajú rezacie frézy (obr. 3g).

Na navliekanie sa používa závitová fréza (obr. 3 i).

Tvarové frézy sa ostria podľa tvaru obrobku (obr. 3 j).

Ryža. 3. Hlavné typy sústružníckych nástrojov

Frézy sú nastavené tak, že vrchná časť frézy sa zhoduje so stredom koníka. Otáčky vretena by mali byť 1200 ot./min.

Sústruženie valcových polotovarov.

Ryža. 4. Techniky spracovania valcových polotovarov

Fréza sa postupne posúva dopredu, až kým sa nedotkne rotujúceho obrobku, a v tejto polohe sa stiahne doprava. Fréza sa posúva dopredu o 2 až 3 mm pozdĺž limbu a prvý pracovný prechod sa vykoná pozdĺž obrobku. Priechody sa vykonávajú, kým sa nedosiahne hladký valcový tvar (obr. 4 a). Po posunutí frézy podľa indikácií na voliči priečneho podávača na požadovanú veľkosť sa otočí malá testovacia oblasť. Ak meranie ukázalo, že fréza je nastavená na požadovanú veľkosť, potom sa povrch spracuje po celej dĺžke sprava doľava (obr. 4 b). Po otočení sa fréza zasunie. A vrátia sa do pôvodnej polohy. Rovnaká fréza odreže koniec a rímsy. Koncová plocha sa odreže, kým sa fréza nepriblíži k stredu dielu (obr. 4 c). Na sústruženie pravouhlých drážok a líšt sa používa dokončovacia (čepelová) fréza (obr. 4 d). Jeho posúvaním v priečnom smere a pozdĺžnym posúvaním strmeňa je možné opracovať valcovú plochu s rôznymi priemermi.

Vŕtanie sa používa na výber otvorov a vnútorných dutín dielov. Vyvrtávanie sa vykonáva vyvrtávacou prítlačnou frézou (obr. 4e). Rezná hrana frézy je nastavená na úrovni osi vretena. Pri vyvrtávaní sa pozdĺžny posuv frézy strieda s jej priečnymi posunmi od okraja dielca k jeho stredu, pričom sa odoberá materiál vrstva po vrstve zo steny vyrezávanej dutiny a vyrovnáva sa jej dno.

Sústruženie častí zložitého tvaru sa vykonáva pomocou tvarových fréz

Ryža. 5. Možnosti ostrenia a inštalácie tvarových fréz

Tvarové frézy sa vyrábajú nezávisle z pásov uhlíkovej alebo rýchloreznej ocele hrúbky 3-5 mm, šírky 10-20 mm a dĺžky 100-120 mm. Fréza sa otáča pozdĺž naneseného obrysu, vytvrdzuje a ostrí (obr. 5 a). Frézy musia mať nevyhnutne oporu bočných plôch, aby sa počas spracovania nedostali do kontaktu s dielom (obr. 5 b). Inštaláciu tvarovej frézy (obr. 5c) na priame a spätné sústruženie sú dve možnosti, pri spätnom sústružení sa fréza prevráti a získa sa dielec s reverzným profilom. Tvarové frézy je možné k dielu privádzať v priečnom, pozdĺžnom smere a pod uhlom k osi dielca (obr. 5d). Na získanie dielov rôznych zložitých profilov môžete použiť kompozitnú frézu zostavenú z fréz s hrúbkou 4-8 mm, s rôznym ostrením. Ich rozdielna kombinácia umožňuje získať rôzne profily (obr. 5e).

Na získanie hladkých tvarov zvonku aj zvnútra dielu možno použiť frézu s rezným kotúčom. Disk s hrúbkou 4-8 mm, priemer 12-20 mm, drážka s polomerom 2-3 mm je obrobená pozdĺž okraja disku. Po vytvrdnutí sa kotúč nasadí skrutkou na tŕň a zabrúsi (obr. 5 f).

Obrábanie dielu na kopírke.

Je vhodné vyrábať veľké množstvo identických dielov pomocou kopírky.

Ako rezací nástroj, v závislosti od konštrukcie stroja môžete použiť sústružnícke nástroje inštalované v podpere stroja, dláta s dôrazom alebo kotúčové frézy.

Ryža. 6. Spracovanie na kopírke dlátom a dlátom

Ryža. 7. Spracovanie kotúčovou rezačkou na kopírke.

Zapnutie kopírky na podpornom stroji

Ryža. 8. Spracovanie dielu podľa kopírky

Na výrobu kopírky sa model dielu opracuje a nareže pozdĺž osi. Výsledná časť profilu sa prenesie na preglejku s hrúbkou 4-5 mm a vyreže (obr. 8 a). Kopírky môžu byť vyrobené z kovu pomocou rezania laserom.

Profil budúcich dielov je upevnený na lôžku stroja. Na krížovom posúvači strmeňa je pripevnený kovový držiak so sondou. Hrot sondy a frézy musia mať rovnaký profil (obr. 8 b).

Prvý polotovar je predbežne vytvarovaný do valca s priemerom rovným najväčšiemu priemeru polotovaru, ďalšie polotovary môžu byť vyrobené s malým prídavkom. Najprv sa nastaví vzájomná poloha obrobku a kopírky (obr. 8 c), potom sa strmeň stroja posunie doľava, kým sa hrot sondy nezarovná s čiarou najväčšieho priemeru dielca (obr. 8 d). Rezačka sa posúva dopredu, kým sa nezastaví na povrchu obrobku, a sonda sa opiera o kopírku v bode najväčšieho priemeru a je v tejto polohe upevnená. Spracovanie sa vykonáva sprava doľava. Rezačka sa posúva k dielu v priečnom smere, kým sa sonda nezastaví v obryse kopírky (obr. 8. e). Hodnota pozdĺžneho posunu frézy na jeden priečny zdvih je 1-2 mm. Stopy po reze sa odstránia brúsnym papierom. Rovnakú kopírku je možné použiť na sústruženie dielov rovnakého profilu, ale rôznych priemerov (obr. 8 f). Mierna zmena uhla kopírky spôsobí zúženie siluety dielu. Dlhé diely sa na kopírke doostrujú po častiach. Symetrické obrazce sa spracovávajú od okraja do stredu, potom sa obrobok obracia a spracováva sa druhá časť (obr. 8g).

Výber režimu rezania

Rýchlosť hlavného rezného pohybu na sústruhoch pre rôzne body reznej hrany je rôzna a závisí od vzdialenosti od osi otáčania obrobku. Priemerná rýchlosť pre stredný bod je určená vzorcom:

V cp \u003d πD cp n / (60 1000)

kde D cp - priemerný priemer obrobku, mm;

N- rýchlosť vretena, otáčky za minútu;

Otáčky vretena sa vyberajú v závislosti od priemeru obrobku, pri inštalácii čelnej dosky s priemerom väčším ako 400 mm by otáčky vretena nemali presiahnuť 800 ot./min.

Rýchlosť hlavného rezného pohybu pre mäkké drevo je 10-12 m/s, pre tvrdé drevo 0,5-3 m/s.

Pozdĺžny posuv na otáčku vretena pre hrubovanie 1,6-2 mm, pre dokončovanie nie viac ako 0,8 mm. Krížový posuv na otáčku vretena by nemal presiahnuť 1,2 mm.

Obrábanie dielov na CNC sústruhoch

CNC sústruhy majú stopkové frézy ako rezný nástroj alebo sú kombinované s stopkovými frézami a kotúčovými frézami.

Pri spracovaní dielu stopkovou frézou môžete na obrobku získať iný tvarovaný profil. Pohyb frézy a rýchlosť otáčania obrobku sa nastavujú pomocou softvéru v závislosti od tvaru budúceho dielu.

Ryža. 9. Tvorba sochy na CNC sústruhu

Stroje s koncovými a kotúčovými frézami umožňujú urýchliť proces sústruženia obrobkov. Kotúčová fréza vykoná predbežné hrubovanie, stopková fréza dokončí.

Ryža. 10. Spracovanie obrobku kotúčovou rezačkou

Ryža. 11. Spracovanie obrobku stopkovou frézou

Po sústružení obrobku, na konečnú úpravu a odstránenie rezných stôp, sa ošetrí brúsnym papierom, zvyčajne sa používa kúsok malej šírky, ktorý sa pohybuje v napnutom stave po celom obrobku.

Ryža. 12. Spracovanie obrobku brúsnym papierom

Literatúra:

1. Burikov V.G., Vlasov V.N. Domová rezba - M .: Niva Ruska spolu s Eurázijskou regionálnou spoločnosťou, 1993-352 s.

2. Vetoshkin Yu.I., Startsev V.M., Zadimidko V.T.

Drevené umenie: učebnica. príspevok. Jekaterinburg: Ural. štát lesné inžinierstvo un-t. 2012.

3. Glikin M.S. Dekoratívne práce z dreva na stroji "Universal" .- M .: Lesn. prom-st, 1987.-208 s.

4. Korotkov V.I. drevoobrábacie stroje: Učebnica pre začiatok. Prednášal prof. Vzdelávanie. - Vydavateľské centrum M.6 "Akadémia", 203.-304 s.

5. Lerner P.S., Lukyanov P.M. Sústruženie a frézovanie: Proc. Príspevok pre žiakov 8. – 11. ročníka. priem. škola - 2. vyd., preprac. - M .: Školstvo, 1990. - 208 s.

Podobné články

2022 videointercoms.ru. Údržbár - Domáce spotrebiče. Osvetlenie. Kovoobrábanie. Nože. Elektrina.