Конспект з біології водоростей. Конспект уроку та презентація з біології на тему "водорості". Органами статевого розмноження квітки є …

Розробка відкритого урокуз біології для учнів 7 класу.

Тема: Різноманітність та значення водоростей.

Вчитель Володіна Тетяна Олегівна.

Цілі уроку:

  1. Навчальна: систематизувати знання учнів про особливості організації водоростей;Розвивати вміння порівнювати, логічно мислити, виступати публічно, впізнавати водорості на картинках.
  2. Розвиваюча: продовжити формування вміння розпізнавати водорості, що вивчаються.
  3. Виховна: продовжити розвиток інтересу до пізнання природи.

Завдання уроку:

  1. Узагальнити знання про нижчі рослини.
  2. Повторити загальні відомостіпро водорості.
  3. Вивчити різні відділи водоростей.
  4. Дізнатися про значення водоростей у природі та житті людини.

Хід уроку.

  1. Організаційний момент.
  2. Постановка цілей та завдань.
  3. Перевірка знань та умінь.
  4. Вивчення різних відділів водоростей
  5. Підбиття підсумків уроку.
  6. Рефлексія.
  7. Висновок.
  8. Оцінка за урок.
  9. Домашнє завдання.

Перевірка знань та умінь.

Завдання №1 «Третій зайвий»

Знайдіть у запропонованому переліку понять зайве та обґрунтуйте свій вибір.

Поняття: безстатеве розмноження, суперечки,гамети , Спорофіт, сприятливі умови.

Завдання №2. Робота з поняттями (дайте визначення терміну)

Словник, ризоїди, спорофіт, гаметофіт, очей, хроматофор.

Завдання №3. «Слова – перевертні»

Складіть відомі поняттязі складів:

«спо – зо – о – ри», «го – та – зи», «зо – ди – і – ри», «ме – га – ти», «ще – ви – сло – е»

Завдання №4. Робота із сигнальними картками. Так – зелена, Ні – червона.

Лунають бланки для виконання роботи.

№ питання

відповідь

  1. Водорості – це нижчі рослини?
  2. Водорості можуть бути одноклітинними та багатоклітинними?
  3. Водорості мають органи?
  4. На світлі у клітинах водоростей відбувається фотосинтез?
  5. За способом харчування більшість водоростей автотрофів?
  6. Водорості живуть у симбіозі з грибами?
  7. Різоїди – це коріння водоростей?
  8. Клітина водорості має ядро?
  9. При статевому розмноженні утворюються гамети?
  10. Суперечки – це клітини, які допомагають водоростям перезимувати?

За результатами роботи поставте собі оцінку 9 – 10 – «5» балів

6 – 8 – «4» бали

4 – 5 – «3» бали

Бланки передали на перші парти.

А зараз ви дізнаєтеся, які існують відділи водоростей, представників цих відділів і яке значення мають водорості в природі та житті людини.

Відділ зелених водоростей.

Забарвлення талому зелених водоростей відбито у назві цієї групи. Хроматофор містить пігмент хлорофіл. Число видів -13 тисяч. Поширені у прісних та солоних водоймах, місцях підвищеної вологості.

Запасні поживні речовини крохмаль та олії.

Зелені водорості.

Одноклітинні Колоніальні Багатоклітинні

Хламідомонада Вольвокс Нитчасті водорості

Хлорелла Ульва, Хара

Значення зелених водоростей.

  • Утворюють тин і зарості, в яких живуть мешканці водойм;
  • харчування для водних мешканців;
  • Хламідомонада сніжна забарвлює снігові схили гір у яскраві кольори;
  • Очищення стічних вод;
  • На космічних станціях.

Повідомлення - презентація (творча робота) тема «Хлорелла та її використання людиною»

Відділ Червоні водорості (Багрянки)

Своєрідність червоних водоростей полягає у наборі пігментів. Хроматофор багрянок містить спеціальні пігменти: червоних - фікоеритрин і синій - фікоціанід. Від співвідношення цих пігментів залежить забарвлення талому від малиново – червоного до блакитно – сталевого. Запасна поживна речовина багряний крохмаль, який відкладається за межами хроматофорів. Загальна кількість видів – 4 тис. видів. Словник у вигляді кущиків - багатоклітинні нитки, що гілкуються. Це найбільша група бентосу (придонна рослинність).

Представники

Анфельція Порфіру

Делесерія Філлофора

Значення Червоних водоростей:

  1. Вживання в їжу (країни Східної Азії)
  2. Корм для овець у Норвегії
  3. Сировина для отримання агар - агара
  4. Основа бентосу в тропічних та субтропічних широтах.

Звіт з дослідницької роботи «У якому вигляді водорості приходять до нас на стіл?»

Відділ Бурі водорості.

Це виключно багатоклітинні, порівняно високоорганізовані організми різних розмірів. Чисельність1500 видів. Забарвлення від оливково - жовтого до бурого. Хроматофор містить пігменти хлорофілу та каратиноїди (кольорові). Поширені в морях і океанах усього світу, як на мілководді, так і далеко від берегів.

Представники: фукус пухирчастий, ламінарія (досягає завдовжки 60 м), макроцист, аскофіллум, цистозейра.

Значення:

  1. Утворюють великі чагарники, притулок для морських жителів.
  2. Важливий компонент фітобентосу;
  3. Джерело органічної речовини у прибережній зоні (детрит – прибережний мул);
  4. У промисловості беруть солі калію, йоду, брому, альгінову кислоту;
  5. Харчове, кормове та дієтичне значення;
  6. Косметологія

Розповідь про Саргасову водорості.

Давайте перенесемося в центр Атлантичного океану, де майже в центрі Антильських островів є море без берегів. Його утворили водорості. Течія тут слабка, тому вони скупчилися у великій кількості.

В 1492 Х. Колумб плив на своїй шхуні Санта Марія в пошуках короткого шляху до Індії. Шлях був довгий і нелегкий. Раптом дивлячись із щогли крикнув «Земля!». Але яке було розчарування моряків, коли вони побачили величезний «водяний луг» із плаваючих водоростей. Їхні повітряні бульбашки були схожі на грона дрібного винограду сорту «Саргацо». Так це море отримало назву Саргассово. Ці водорості здатні жити та розмножуватися на плаву!

Отже, сьогодні на уроці ми з вами познайомились із різними відділами водоростей. Згадаймо, що нового сьогодні ми дізналися про водорості?

Яке значення вони мають у природі? У житті людини?

Чи важливі водорості в житті нашої планети?

А тепер я пропоную вам попрацювати в парах і на основі отриманих знань відгадати кросворд, перші три пари отримують оцінку.

"Кросворд"

По вертикалі:

  1. Бурі водорості.
  2. Червона водорість, вживана людиною для харчування.
  3. Водорість, яка може розвиватися на поверхні льоду та снігу.
  4. Особливі вирости водоростей, що служать їх прикріплення до грунту.
  5. Нитчасті водорості.
  6. Колоніальні зелені водорості.
  7. Що утворюється у водоймах із зеленої водорості спірогіри?
  8. Як ще називаються червоні водорості?

По горизонталі:

  1. Організація пересування одноклітинних водоростей.
  2. Які речовини визначають фарбування водоростей?
  3. Тіло водоростей.
  4. Органоїд водоростей, що містить хлорофіл.
  5. Група водоростей, клітини яких розташовуються в один ряд одна за одною.
  6. Яку буру водорість називають "морською капустою"?
  7. Рухливі клітини з джгутиками, що утворюються при безстатевому розмноженні водоростей.
  8. Зелена водорість, яка називається “морський салат”.
  9. Найбільш глибоководні водорості.

Відповіді: По вертикалі: 1 – Фукус; 2 - Порфіра; 3 – Хламідомонаду; 4 – Ризоїди; 5 – Улотрікс; 6 – Вольвокс; 7 – Тіна; 8 – Багрянки.По горизонталі: 1 – Джгутик; 2 – Пігменти; 3 – Словник; 4 – Хроматофор; 5 - Нитчасті; 6 – Ламінарія; 7 – Зооспори; 8 – Ульва; 9 – Червоні.

Висновок : Хлопці! Ви молодці! Показали гарні знання, вміння та навички, здібності. Сподіваюся, що знання, отримані сьогодні на уроці, стануть вам у нагоді в житті.

Оцінки за урок………

Домашнє завдання…….

Дякую за урок!

Володимирська область

Петушинський район

МБОУ Вольгінська ЗОШ

Розробка відкритого уроку

Тема: Значення та різноманітність водоростей.

Вчитель біології Володіна Тетяна Олегівна

Водорості

Завдання уроку : познайомити учнів з різноманіттям та особливостями будови водоростей, як представників нижчих рослин, показати особливості довкілля та пристосованості до неї

Результати навчання, що плакуються:

Предметні: учні дізнаються про водорості як представників нижчих рослин, їх характерні ознаки, розвивають уявлення про систематику організмів.

Метапредметні: учні вчаться виділяти суттєві ознаки нижчих рослин і на цій підставі відносять водорості до нижчим рослинам.

Особистісні : у учнів формуються елементи комунікативної компетентності у спілкуванні та співпраці з учителем та учнями класу у процесі освітньої діяльності.

Основні поняття уроку : нижчі рослини,водорості: зелені, бурі, червоні.

Діяльність учнів : робота з текстом таілюстраціїпідручника, співпраця з однокласникамиприобговоренні характерних ознакводоростей якпредставниківнижчих рослин.

Хід уроку.

Перевірка знаньпро різноманітність, характерних признакахта поширення рослин, про відмінності нижчихрослинвід вищих (фронтальна розмова).

Вся різноманітність живих організмів об'єднується у царства. Скільки виділяють царств живої природи?

(На дошці починає складати графічну схему.)

Вчитель: Які царства живої природи ми з вами вже вивчили?

З яким царством живої природи ми почали знайомитись на минулому уроці?

( Рослини)

Отже, хлопці, які царства прийнято розділяти живі організми? Хто добудує схему біля дошки?

Царства рослини об'єднує понад 350 тис. видів, що об'єднуються у 5 відділів.

А ось який відділ ми вивчатимемо сьогодні на уроці, ви визначите самі.

Слухайте казку.

Казка про водорості

У прекрасному підводному царстві жили різнокольорові РОСЛИНИ: зелені, бурі, червоні, жовті та багатьох інших тонів. Вони були різних розмірів – від мікроскопічних до величезних. Серед них були одноклітинні та багатоклітинні. І кожна мала своє ім'я: хламідомонада, хлорела, саргассум, ламінарія, мікроцистис, фукус, спірогіра, порфіра, філофора. Багато хто з них умів рухатися. Для пересування одні використовували джгутики, інші повзали, стискаючи, то розтягуючи частини свого тіла, а треті пересувалися, використовуючи струми вод, створюваних цитоплазмою.

Допоможіть мені сформулювати тему сьогоднішнього уроку .

СЛАЙД. Учні:Водорості.

Вчитель: Правильно. Сьогодні на уроці ми здійснимо подорож у дивовижний світ водоростей.

Слід сказати, на сьогоднішньому уроці ми з вами станемо альгологами. Тому що альгологи – це такі вчені, які займаються вивченням водоростей. Відповідно, наука, що займається водоростями, називається альгологія. Чому ж водоростям удостоєна така честь, відокремитися від інших рослин в окрему групу.

Спробуйте поставити цілі перед собою на цей урок.

(Учні визначають мету навчальної діяльності)

Сьогодні ми познайомимося із загальними ознаками будови та з різноманіттям водоростей, виділимо їх відмінні риси – це і є завдання нашого уроку

Для досягнення поставленої мети я пропоную вам дочитати казку до кінця і дізнатися, що ж являють собою водорості? Яку вони мають будову та значення для природи?

Казка про водорості

У прекрасному підводному царстві жили різнокольорові водорості: зелені, бурі, червоні, жовті та багато інших тонів. Вони були різних розмірів – від мікроскопічних до величезних. Серед них були одноклітинні та багатоклітинні. І кожна мала своє ім'я: хламідомонада, хлорела, саргассум, ламінарія, мікроцистис, фукус, спірогіра, порфіра, філофора. Багато хто з них умів рухатися. Для пересування одні використовували джгутики, інші повзали, стискаючи, то розтягуючи частини свого тіла, а треті пересувалися, використовуючи струми вод, створюваних цитоплазмою.

Водорості жили між собою і поважали інших мешканців підводного царства.

Але одного разу решта жителів царства вирішила, що водоростей занадто багато, і взагалі вони не потрібні в підводному світі. Тоді морський коник украв у царя підводного царства Нептуна чарівну зірочку і загадав бажання, щоб зникли всі водорості.

Водорості не стало. І відразу ракоподібним, молюскам, деяким рибам і ссавцям стало нічим харчуватися, не було кому насичувати товщу води та повітря над нею киснем, зникли притулку для риб та інших тварин, мешканцям підводного царства стало важко дихати.

Нептун дуже розлютився на своїх підданих, покарав морського ковзана, а водорості повернув у підводне царство, бо життя підводного світу без них неможливе.

З того часу ніхто з мешканців підводного царства не наважувався образити водорості.

Водорості були першими рослинними організмами Землі. Це вони дали початок усім наземним рослинамв.

Розбери це слово за складом та визначте його походження (водорісль -зростає у воді).

Вчитель. Однак не всі рослини у водоймах можна з наукового погляду назвати водоростями.Слово «водорості» буквально означає лише те, що це рослини, що живуть у воді.

СЛАЙД. Зверніть увагу – це водяна рослина – Роголистник, це Егерія. Як у всякої рослини, у них є коріння, стебла та листя. Вони відносяться до вищих рослин, їх часто розводять в акваріумах, але вонине відносяться до водоростей. Чим відрізняються водорості від вищих рослин? Давайте ми з вами розберемося.

СЛАЙД.

Подивіться, ця класифікація показує, що Царство Рослини ділиться на п/ц Нижчі рослини та п/ц Вищі рослини. Низькі рослини це якраз і є водорості, єдина група, що входить до складу Нижчих рослин.

Вищі рослини

Нижчі рослини

Мають органи: листя, стебло (квітка)

Не мають органів, мають слоєвище та різоїди.

Є тканини: покривна

механічна

провідна

Немає тканин – маса клітин.

Цікаві фактипро водорості:

    Біля Багамських островів на глибині 269 м., де поглинається 99,9995% сонячного світла, 1984 р. виявили бурі водорості. Бура водорість макроцистис грушеносний виростає протягом дня на 45 см. і сягає довжини 160 м-коду.

2) Кисень нашу планету постачають рослини і найбільше його виділяють водорості. У процесі фотосинтезу водорость хлорела виділяє кількість кисню, що значно перевищує її масу. Здатність хлорели давати велику кількість органічних речовин і виділяти багато кисню дозволяє вченим припускати, що хлорелу можна використовувати в оранжереях космічних кораблівяк джерело кисню та їжі для космонавтів. СЛАЙД 3

3) Водорості зустрічаються і в місцях проживання з екстремальними умовами - у льодах гірських вершин та Заполяр'я. У гарячих джерелах Камчатки температура яких досягає 75,7С (виявлено 27 видів водоростей). В даний час виявлено понад 100 видів водоростей, що розвиваються на поверхні снігу та льоду. Забарвлення снігу може бути зеленим, червоним, блакитним, бурим, жовтим і навіть чорним – залежно від видів, які переважають серед снігових водоростей. СЛАЙД 4

Розмова із класом:

Ален Бомбар вирішив довести, що людина, опинившись за бортом судна без їжі в океані, може вижити. Він здійснив легендарну подорож через Атлантичний океан поодинці, харчуючись тільки тим, що зміг виловити у верхніх шарах води (велику кількість водоростей). Які поживні речовини містять одноклітинні водорості, які є кормом для морських тварин і можуть бути людиною? СЛАЙД 5

Для довідки: дуже багато білка – відомо, що найкращі сортибобових містять до 30% білка, пшениця – близько 20%, хлорела – 50%. СЛАЙД 6

Різноманітність водоростей – показ слайдів та розповідь вчителя. СЛАЙД 8-12

    Одноклітинні зелені водорості.

    Багатоклітинні зелені водорості.

    Хорові водорості.

    Бурі водорості.

    Червоні водорості.

Фізкультхвилинка.

Завдання для класу: Яку будову має одноклітинна водорість? ( Самостійна роботаіз підручником на с. 95)

Так, так як водорості просто влаштовані, мають простішу будову, не такі вибагливі до навколишньому середовищі, в тілі водоростей немає судин, тіло водоростей не поділено на органи і т.д.

III. Закріплення матеріалу.

Використовуючи підручник, заповніть таблицю:

Систематична група

Малюнок

Середовище проживання

Особливості будови

Зелені водорослі

Бурі водорості

Червоні водорості

Повернення до проблемного питання, поставленого на початку уроку. «Чим відрізняються водорості від вищих рослин?»

Вчитель. Які відмітні ознаки водоростей?

Водорості – нижчі рослини.

Тіло водоростей зветься слоевище, тобто. талом.

У них немає ні коріння, ні стебел, ні листя.

У таломі немає судин, що проводять.

Хлорофіл знаходиться в хроматофорі

Закінчи пропозиції:

1.Ворості відносять до живих організмів тому, що вони …, …, …, …, … та …

2.Тіло водоростей не поділено на органи, тому їх відносять до … рослин.

3. Тіло водоростей називають … (…)

4.Тіло водоростей складається з …

5.У клітинах водоростей, як і в інших рослин міститься ….

6.Ворості, як автотрофи є постачальниками …

Згадайте, що ви хотіли дізнатися на уроці. Чи на всі поставлені питання ми сьогодні відповіли на уроці?

    1. Домашнє завдання

      1. Вивчити § 18. Відповісти на запитання наприкінці параграфа.

2. Знайдіть у додатковій літературі приклади використання водоростей людиною.

IV. Рефлексія.

Своєю роботою на уроці я

Урок для мене здався

За урок я

Мій настрій

Матеріал уроку мені був

Завдання уроку:

  1. Познайомити учнів з особливостями довкілля, будови та життєдіяльності водоростей, як найбільш просто організованих представників рослинного світу;
  2. Пояснити способи розмноження водоростей;
  3. Показати значення водоростей у природі та житті людини.

Тип уроку:

Урок вивчення та первинного закріплення нових знань.

Обладнання:

Таблиця "Ворості", презентація теми (мультимедійний супровід) "Ворості", індивідуальні картки, малюнки водоростей, рецепт салату з водоростей.

Хід уроку

1. Організаційний момент:

Привітання учнів – 1 хвилина, (Слайд 1, 2)Додаток 1

Підготовка до опитування – 3 хвилини.

2. Перевірка домашнього завдання:

  • Робота за індивідуальними картками (4 особи)
    - Розміри рослин - рис.30 ( Додаток 3, Додаток 4)
    – різноманітність рослин – рис 31, 32, 33 ( Додаток 2)
    - робота з класом міні-футбол (Слайд 3, 4, 5)
  • Фронтальне опитування. Розминка “Терміни” (1–4 особи)
    - Ботаніка - це .....
    – нижчі рослини – це….
    вищі рослини– це…
    - Таллом, або слоевище - це ...
  • Індивідуальна роботаз учням (слайд 6). Робота біля дошки. Вибудовування класифікації царства рослин

3. Активізація знань учнів

Індивідуальне опитування 5 учнів. Запитання в кінці параграфа.

– Що вивчає ботаніка?

– Чому рослини виділили у самостійне царство?

– Яке значення мають рослини у природі?

– Яке значення мають рослини у житті людини?

– Чому потрібно охороняти рослини?

Оцінювання відповідей учнів

4. Вивчення нового матеріалу (25 хв)

9Запис у зошиті теми уроку). Розповідь вчителя (Слайд 7).

Водорості найдавніші тварини Землі. Вони переважно живуть у воді, але зустрічаються види, що мешкають на сирих ділянках ґрунту, корі дерев та інших місцях із підвищеною вологістю.

Серед водоростей є одноклітинні та багатоклітинні рослини. Водорості належать до нижчих рослин. Вони не мають ні коріння, ні стебел, ні листя. Водорості розмножуються простим розподілом клітин чи спорами.

Водорості походять від різних предків.

1) Одноклітинні водорості

(Робота з підручником стор. 58-67 за 1-2 варіантами).

Проживання чи поширення(слайд 8)

Зелені водорості мешкають у солоній та прісній воді, на суші, на поверхні рослин, каміння або будівель, у сирих, затінених місцях. Ви, очевидно, спостерігали влітку "цвітіння" води в калюжах та ставках, а при сильному освітленні та в акваріумі (слайд 9). "Цвітуча" вода має смарагдовий відтінок. Під мікроскопом у краплі води видно безліч одноклітинних зелених водоростей, які і надають їй смарагдового відтінку. (слайд 10).

У “цвітінні” води найчастіше зустрічається одноклітинна водорість

Хлорелла.*Будова будівля: оболонка, цитоплазма з ядром, а в цитоплазмі зелений хроматофор (слайд 11).

* Розмноження хлорели (слайд 12).

* Зелена одноклітинна водорість, поширена в прісних водоймах та на вологих ґрунтах, (слайд 13)

Хламідомонада(з грецької “найпростіший організм, вкритий одягом-оболонкою”) (Слайд 14).Має грушоподібну форму, рухається у воді за допомогою 2-х джгутиків.

* Будова (стор. 35 хламидомонада і хлорела) зовні покрита прозорою оболонкою, під якою розташовані цитоплазма з ядром, червоне “око” (світлочутливе тільце червоного кольору), велика вакуоль (заповнена клітинним соком), і дві маленькі пульсуючі ваку. Хлорофіл та інші пігменти знаходяться в хроматофорі, (слайд 15)

* Розмноження, (Слайд 16, 17)

У робочому зошиті оформити лабораторну роботу № 39, стор. 18.

Динамічна пауза (рух водоростей при перебігу)

2) Багатоклітинні водорості

Зелені водорості мешкають у проточних водоймах, прикріплених до підводного каміння та корчів (улотрикс). У стоячих та повільно поточних водах плавають і осідають на дно яскраво-зелені каміння. Вони схожі на вату та утворені скупченнями нитчастої водорості спірогіри. Живуть у морях та океанах (ульва чи морський салат). У прісноводній воді мешкають харові водорості, що мають складну будову (Слайд 18, 19).

У багатоклітинних представників зелених водоростей тіло (шару) має форму ниток або плоских листоподібних утворень. У харових водоростей є ризоиды (з грецького “риза” – корінь і “Эйдос” – вид) безбарвні гіллясті ниткоподібні клітини. За допомогою їх прикріплюються до ґрунту.

Бурі водорості. Морські рослини, зовнішня ознака жовтувато-бурого забарвлення слані. Що таке слоевище? Ниткоподібне, кулясте, пластинчасте, кущоподібне. До ґрунту прикріплюються ризоїдами або основою слані. У деяких бурих водоростей з'являються групи клітин, які можна назвати тканинами (Слайд 20).

Ламінарія, або морська капуста(північ, Льодовитий океан). Цистозейра(Чорне море).

Червоні водорості чи багрянки – багатоклітинні морські рослини. Рідко зустрічаються у прісноводних водоймах. Дуже небагато одноклітинних. Розміри від кількох сантиметрів до 1 метра завдовжки. Крім хлорофілу містяться червоні та сині пігменти. Багрянки різноманітні: ниткоподібні, циліндричні, коралоподібні і т.д. Їх можна зустріти навіть на глибині 100–200 метрів (Слайд 21).

У яких морях живуть філофора, порфіру та ін?

Чому вони різні?

? проблемне питання (слайд 22)

А чи на одному рівні живуть водорості? (слайд 23)

5. Бесіда з учнями для перевірки засвоєних знань

Яке значення водоростей для людини?

  1. Харчуються риби та інші тварини.
  2. Хімічна промисловість - йод, калійні солі, целюлоза, спирт та ін.
  3. Добриво та корм худобі.
  4. Агар-агар, використання у хлібопеченні, кондитерській, паперовій та текстильній промисловості. Вирощують мікроорганізми.
  5. Для різноманітних страв, (слайд 24)

Висновок:Наявність водорості – необхідна умовадля нормального життя водойми.

(Рецепти салатів з морської капусти), (слайд 25)

6. Закріплення матеріалу

  • Показ малюнків різних видівводоростей. Необхідно назвати вид чи рід, клас…( Додаток 7)
  • Індивідуальна робота біля дошки. Кваліфікація відділу водорості, (поглиблення), ( Додаток 5, Додаток 6)

7. Оцінювання роботи учнів під час уроку.

  • За роботу на уроці всім хлопцям роздати рецепт приготування салату з водоростей “Вітамінний” ( Додаток 8).

8. Пояснення домашнього завдання.

Додому § 12, упр. 40, 41, 42 у робочому зошиті.

9. Рефлексіяпропонується ставок, на який потрібно прикріпити різного кольору водорості за настроєм та інтересом до уроку. (За Люшером).

Дана розробка уроку складена для учнів 5 класу УМК Ловягін С.М., Вахрушев А.А, Раутіан А.С., а також може бути використана під час проведення уроків та інших програм. Урок вивчення нового матеріалу: передбачає роботу учнів із текстом підручника, мікроскопами (під час виконання лабораторної роботи), роботою з гербаріями, підготовка повідомлень учнями на тему, що дозволяє учням організувати свої дії, працювати з інформацією, працювати у групі, робити висновки.

Конспект уроку на тему: «Ворості-слайневі рослини» 5 клас

Завдання:

Ознайомити учнів із водоростями як представниками давніх рослин;

Сформувати знання про їхнє довкілля;

Розкрити особливості будови тіла;

Показати будову одноклітинних водоростей на прикладі хламідоманади;

Ознайомити з різноманіттям одноклітинних та багатоклітинних водоростей;

Показати значення водоростей у природі та житті людини;

Продовжити розвиток вміння користуватися мікроскопом;

Продовжити формування вміння працювати з підручником;

План уроку:

1. Організаційний момент

2. Пояснення нового матеріалу. Лабораторна робота.

3. Закріплення

4. Домашнє завдання

Обладнання:гербарій, морські водорості, дидактичні картки, мікроскоп, мікропрепарати зеленої водорості спірогіри.

Хід уроку.

Вступне слово вчителя: Доброго дня! Подивіться у вікно і посміхніться навколишньому світу, подивіться, один на одного, посміхніться і побажайте здоров'я собі та оточуючим. Починаємо працювати.

1. Організаційний момент (5 хв).

Актуалізація проблеми:

Антошка:Мої рибки в акваріумі всі водорості з'їли - і валліснерію, і рдест.

Біолог:Ти помиляєшся, валліснерія та рдест — квіткові рослини. Не все, що у воді росте – водорості.

1. Чим різняться погляди Антошки та біолога?

2. Що потрібно обговорити на уроці, щоб Антошка погодився з біологом?

4. Які царства живої природи ви знаєте?

5. А якого царства можна віднести водорості? На це питання ми сьогодні намагатимемося відповісти.

Хлопці сьогодні ми працюємо за групами. Я зараз роздам завдання кожній групі.

1. Де мешкають водорості?

2. Який спосіб харчування водоростей?

3. Як влаштовано водорості?

4. Які бувають водорості?

Учні знаходять відповіді питання у підручнику на стр.108.

Обговорення відповідей. Слайди презентації.

1. Місце проживання.

Майже всі водорості мешкають у воді. Небагато - на камінні, деревині, піску, корі. Водорості населяють моря, річки та озера лише на тих глибинах, куди проникає сонячне світло.

Записують у зошитах: у воді, у вологих місцях, на камінні та деревині.

2. Харчування.

Водорості споживають розчинені мінеральні речовини, воду, вуглекислий газ, кисень та енергію світла. Однак у темряві багато водоростей починають харчуватися розчиненими у воді органічними речовинами.

Автотрофне – створення поживних речовин у процесі фотосинтезу.

Гетеротрофне – всмоктування розчинів поживних речовин.

3. Будова.

Розгляньте рис.19.1 стор.108. і виявите відмінності у будові зображених на ньому рослин.

Як називається водорість? (зелена водорість хламідомонада)

Скільки клітин у хламідомонади? (одна)

А чи всі водорості складаються з однієї клітини як хламідомонаду? (ні)

Які дві групи "Водорості" можна виділити на підставі цього малюнка?

Водорості

Одноклітинні Багатоклітинні

(хламідомонада) (спірогіра)

Серед водоростей зустрічаються одноклітинні, колоніальні та багатоклітинні форми. Тіло багатоклітинних водоростей немає справжніх коренів, стебел і листя і називається слоевищем (таломом).

Одноклітинні водорості - мікроскопічні організми, а розміри багатоклітинних водоростей можуть досягати кількох десятків метрів.

Якого кольору ці водорості?

Хламідомонада (з грецької “найпростіший організм, вкритий одягом-оболонкою). Хламідомонада має овальну форму. і два джгутики, завдяки яким вона пересувається у воді. Зовні покрита прозорою оболонкою, під якою розташовані цитоплазма, ядро, хлоропласт чашоподібної форми та червоне «вічко», за допомогою якого хламідомонада розрізняє світло, необхідне їй для фотосинтезу. «Вічко» сприймає світло — і хламідомонада рухається у бік освітленого місця. У неї є пульсуючі вакуолі, які виводять із клітини надлишок води.

Виконання лабораторної роботи: Будова зеленої водорості спірогіри.

Порядок виконання лабораторної роботи:

1. Розглянути зовнішній виглядводорості спірогіра.

2. Замалювати та позначити назви окремих частин водорості.

3. Розглянути під мікроскопом мікропрепарат спірогіри.

4. Замалювати клітини спірогіри та позначити назви її органотел: (ядро, клітинна стінка, цитоплазма, вакуолі, хроматофор).

5. Зробити висновки.

4. Заслуховування 4 групи різноманітність водоростей.

Слайди презентації на екрані. Гербарії водоростей на столах у учнів.

Знайдіть ці водорості у гербаріях.

Зелені водорості.

Червоні водорості.

Бурі водорості

Висновок: На яке питання ми сьогодні відповідали на уроці?

Водорості- Це нижчі слані рослини, їх тіло представлене у вигляді талому (слані). У клітинах міститься хропласти з пігментами. Поглинання необхідних речовин та видалення непотрібних у водоростей здійснюється усією поверхнею тіла. Вони забезпечують атмосферу землі киснем. Складають важливу ланку в ланцюжку взаємозв'язків живих організмів.

Діти відгадайте загадку про водорість про яку сьогодні ми говорили:

Яка водорість має в назві такі складові: прийменник, кулінарний виріб, ім'я дівчинки. (спірогіра)

Домашнє завдання:параграф 19, питання 3-8, вигадати загадки на тему водорості.

Клас: 7

Тема: «Розмаїття водоростей: відділи Зелені водорості, Бурі та
Червоні водорості. Поширення у водних та наземних біоценозах, екологічна роль водоростей. Практичне значення».
Обладнання: ілюстрації та фотографії водоростей, таблиці «Розмаїття водоростей», вологі препарати водоростей, текст у підручнику «Біологія. Розмаїття живих організмів. 7 клас» В.Б. Захаров, Н.І. Сонін, 2012, роздатковий матеріал, таблички з номерами на столи, комп'ютер, колонки.

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.

Технологія розвитку критичного мислення.

Мета: створення умов формування у учнів поглядів на різноманітті водоростей, їх значення.

Завдання:
1. Освітні: конкретизувати особливості будови та різноманіття відділів водоростей (зелені, бурі, червоні), місця їх проживання. Визначити значення водоростей у природі та практичної життєдіяльності людини.
2. Розвиваючі: сприяти розвитку критичного мислення, навичок самоаналізу та рефлексії.
3. Виховні: формувати культуру розумової праці, комунікативні якості, прищеплювати дбайливе ставлення до рідної природи.

Хід уроку:

Організаційний момент.
Вчитель: вітання учнів, налаштованість на роботу через релаксацію (на фоні музики). Зробіть глибокий вдих, поставте руки лише на рівні грудей, долонями вгору. Закрийте очі. Уявіть, що у вас на долонях лежить тепле сонечко. Затримайте подих. Відчуйте на своїх долонях тепло. Зробіть глибокий вдих. Намалюйте руками сонечко. Нехай воно буде символом вашого гарного настрою. А тепер намалюйте серце. Нехай воно буде символом доброзичливого ставлення одне до одного.

ІІ. Стадія «Виклик»:
Кластер – прийом систематизації матеріалу як схеми, коли виділяються смислові одиниці тексту. На стадії виклику під час фронтальної розмови з'ясовується, виписується дошку у коротко сформульованому вигляді те, що вже відомо з цієї теме.
Вчитель: Напишіть у схемі (кластері) все, що ви знаєте про водорості?

Учні: визначають та записують ознаки водоростей на дошці.
Що ще потрібно вивчити, щоб у вас повністю сформувалися знання про водорості?
Учні доповнюють відомі відомості про значення водоростей.
Учні: самостійно визначають тему уроку (Розмаїття
та значення водоростей).

Стадія «Осмислення»:
Прийом «Зигзаг», оскільки учні засвоюють швидко та якісно лише те, що відразу після отримання нової інформації передають іншим. Цей прийом сприяє формуванню навичок співробітництва.
Для роботи учнів об'єднуються у три групи по 6 осіб. Члену кожної групи надається номер 1,2,3. На столи виставляються номери, згідно з якими відбувається перегрупування: всі перші номери сідають навколо столу з цифрою 1, другі номери займають місця навколо столу №2, треті – навколо столу №3. Навчальний матеріалрозбивається окремі блоки. Кожній групі пропонується для вивчення свій блок:
«Зелені водорості» (Додаток 1)
«Бурі водорості» (Додаток 2)
«Червоні водорості» (Додаток 3)

Учні: повторюють правила роботи у групі; самостійно переробляють інформацію та подають її у вигляді таблиці, кластера або блок-схеми.

Учні: по три учасники кожної групи переміщуються до іншої групи, де здійснюється обмін отриманими відомостями. Після обговорення в інших групах всі учні повертаються до своїх груп.

Представник кожної групи вивішує свій кластер, таблицю чи блок-схему і озвучує його. Помічниками можуть виступати лише представники інших груп, хто спочатку із цим матеріалом не працював. У результаті вибудовується весь текст цілком, лише у найбільш стислому варіанті із ключових положень. Працюючи з цим прийомом найважливішим є вміння слухати партнера, оформляти свої думки графічним способом. (Фізмінутка).

Стадія "Рефлексія":
Робота у групах – скласти «Сінквейн»:
5 рядків:
1 – поняття (іменник, 1 слово);
2 – прикметники (два слова);
3 – дієслова (три слова);
4 – пропозиція (З чотирьох слів);
5 – суть об'єкта.
Приклад синквейну:
1 – Водорості
2 – Зелені, підводні
3 – Зростають, дихають, розмножуються
4 – Виділяють кисень у воду
5 – Живі.

Домашнє завдання:
Прочитати текст у підручнику на сторінці 43-48.
Відповісти усно на запитання на сторінці 49 № 5-9.
Зробити таблицю «Розмаїття водоростей» (відділ, представники, особливості будови).
Зробити повідомлення "Ламінарія", "Хлорелла" (на вибір).
Зробити кросворд «Розмаїття водоростей» (на вибір).

Додаток 1.
Роздатковий матеріал
«Зелені водорості»

Прочитати текст у підручнику на сторінках 43 (2,3 абзаци), 45; додаткові відомості.
Визначити відмінні особливостізелених водоростей.
Назвати представників.

Зелені водорості
Синьо-зелені водорості, що накопичуються у водосховищах у періоди літнього «цвітіння» води - явища, що стало в роки спекотного літа справжнім бичем наших південних штучних водойм. Дослідження показали принципову можливість використання цієї маси як у сільському господарстві як органічне добриво під деякі культури та кормової добавки в харчовому раціоні домашніх тварин, так і в промисловості для отримання деяких цінних хімічних речовин. Однак серйозною перешкодою на цьому шляху є сезонність «цвітіння» води, мінливість цього явища та його залежність від погодних умов кожного окремого літа. Тому справді широкий розмах отримує зараз інший напрямок у практичному використанні мікроскопічних водоростей, заснований на можливості керувати процесом-штучне культивування їх у виробничих цілях. Вихідним об'єктом такого культивування послужила одноклітинна водорість хлорела, але до теперішнього часу до кола подібних об'єктів залучені не тільки інші зелені, але й синьо-зелені та діатомові водорості. Цей напрямок, що поступово стає особливою галуззю мікробіологічної промисловості, надзвичайно цікавий і значний.

Додаток 2

Роздатковий матеріал
«Бурі водорості»

Прочитати текст у підручнику на сторінках 47-48; додаткові відомості.
Визначити відмінні риси бурих водоростей.
Назвати представників.
Вказати значення цієї групи водоростей у природі та життєдіяльності людини.

Бурі водорості
Найбільшою популярністю користується так звана морська капуста. Це головним чином ламінарія та близькі до неї види бурих водоростей, наприклад аларія та ундарію. Продукти, одержувані з ламінарієвих, відомі у Японії під назвою «комбу»; їх приготування застосовують щонайменше 12 способів. Зібрану морську капусту висушують на березі, потім ріжуть на стрічки та складають у пачки. З морської капусти і комбу готують найрізноманітніші страви, найчастіше вживаючи замість звичайної капусти в супах, з м'ясом, рибою, рисом тощо.
Додаток 3

Роздатковий матеріал
«Червоні водорості»

Прочитати текст у підручнику на сторінках 44(2 абзац), 46; додаткові відомості.
Визначити відмінні риси червоних водоростей.
Назвати представників.
Вказати значення цієї групи водоростей у природі та життєдіяльності людини.

Червоні водорості
Одним з найбільш відомих промислових продуктів водоростевого походження є агар, або кантен, що є слизовою речовиною, що витягується з морських водоростей шляхом їх виварювання. Всі морські водорості тією чи іншою мірою відрізняються слизовою оболонкою. Якщо їх піддати виварюванню, то слиз переходить у розчин, що застигає при охолодженні в щільний холодець білого або жовтуватого кольору (залежно від очищення). Його висушують і випускають у продаж у вигляді стрічок, плиток, кубиків та порошку. Сухий агар у киплячій воді знову легко переходить у розчин, і навіть 20 г його на літр води дають досить щільний холодець. Застосування агару різноманітне. У великих кількостях його використовують у харчовій промисловості при виготовленні мармеладу, пастили, морозива, сиру та інших, переважно кондитерських виробів. Агар додають у хліб, це підвищує його якість, і він не так швидко черствіє. У паперовій промисловості його застосовують для надання паперу щільності та глянцю, з тією ж метою його використовують у текстильній промисловості при аппретурі, тобто обробці тканин, та в ряді інших галузей. Нарешті, у величезних кількостях агар використовують у науково-дослідній роботі як тверде середовище (після просочування поживними солями) для культивування мікроорганізмів. При подібній, але грубішій обробці з водоростей отримують клей, який знаходить застосування як у текстильній, так і будівельній справі. Додавання клею до цементу, штукатурки та ін. будівельним матеріаламзбільшує їх міцність та водонепроникність.

Бібліографічний список.
Велика серія знань. Біологія / Колектив авторів. - М.: ТОВ «Світ книги». "Російське енциклопедичне товариство", 2005. - 128.: іл.
Книга для читання з ботаніки. Д.І. Трайтак. - М.: Просвітництво, 1978.

Назва: Конспект уроку з біології у 7 класі. Тема «Розмаїття водоростей: відділи Зелені водорості, Бурі та Червоні водорості. Поширення у водних та наземних біоценозах, екологічна роль водоростей. Практичне значення»
Номінація: Школа, Біологія (клас 5-11), 7 клас

Посада: вчитель першої кваліфікаційної категорії
Місце роботи: Муніципальна загальноосвітня установа «Шерагульська середня загальноосвітня школа»
Місце розташування: село Шерагул, Тулунський район, Іркутська область

Схожі статті

2023 р. videointercoms.ru. Майстер на усі руки - Побутова техніка. Висвітлення. Металобробка. Ножі Електрика.