Projekt. Urob si sám fyzikálne zariadenia na hodiny fyziky Experimenty, experimenty, teória, prax, riešenie problémov Fyzické zariadenie doma

Fomin Daniel

Fyzika je experimentálna veda a vytváranie prístrojov vlastnými rukami prispieva k lepšej asimilácii zákonov a javov. Pri štúdiu každej témy vyvstáva veľa rôznych otázok, na mnohé môže odpovedať sám učiteľ, ale aké úžasné je získať odpovede prostredníctvom vlastného nezávislého výskumu.

Stiahnuť ▼:

Náhľad:

OKRESNÁ VEDECKÁ KONFERENCIA ŠTUDENTOV

SEKCIA "Fyzika"

Projekt

Fyzické zariadenie typu Urob si sám.

žiak 8. ročníka

GBOU stredná škola č. 1 mesto. Suchodol

Sergievsky okres v regióne Samara

Vedecký poradca: Shamova Tatyana Nikolaevna

Učiteľ fyziky

  1. Úvod.
  1. Hlavná časť.
  1. Účel zariadenia;
  2. nástroje a materiály;
  3. Výroba zariadení;
  4. Celkový pohľad na zariadenie;
  5. Vlastnosti demonštrácie zariadenia.

3.Výskum.

4. Záver.

5. Zoznam použitej literatúry.

1. Úvod.

Aby bolo možné poskytnúť potrebné skúsenosti, človek musí mať nástroje a meracie nástroje. A nemyslite si, že všetky zariadenia sa vyrábajú v továrňach. V mnohých prípadoch si výskumné zariadenia budujú sami výskumníci. Zároveň sa má za to, že najtalentovanejší výskumník je ten, kto dokáže vložiť skúsenosti a dosiahnuť dobré výsledky nielen na zložitých, ale aj na jednoduchších prístrojoch. Zložité vybavenie je rozumné používať iba v prípadoch, keď to nie je možné. Nezanedbávajte teda domáce zariadenia - je oveľa užitočnejšie vyrobiť si ich sami, ako používať kupované.

CIEĽ:

Vyrobte zariadenie, inštaláciu vo fyzike na ukážku fyzikálnych javov vlastnými rukami.

Vysvetlite princíp fungovania tohto zariadenia. Predveďte fungovanie tohto zariadenia.

ÚLOHY:

Vyrábajte zariadenia, o ktoré majú študenti veľký záujem.

Nechajte v laboratóriu chýbať zariadenia.

Vyrobte zariadenia, ktoré spôsobujú ťažkosti s pochopením teoretického materiálu vo fyzike.

Preskúmajte závislosť periódy od dĺžky vlákna a amplitúdy priehybu.

HYPOTÉZA:

Vyrobené zariadenie, inštalácia vo fyzike na demonštráciu fyzikálnych javov vlastnými rukami, aplikujte v lekcii.

V prípade absencie tohto zariadenia vo fyzickom laboratóriu bude toto zariadenie schopné nahradiť chýbajúcu inštaláciu pri predvádzaní a vysvetľovaní témy.

2. Hlavná časť.

2.1 Účel zariadenia.

Prístroj je určený na pozorovanie rezonancie pri mechanických vibráciách.

2.2.Nástroje a materiály.

Obyčajný drôt, guličky, oriešky, cín, vlasec. Spájkovačka.

2.3 Výroba zariadenia.

Ohnite drôt do podpery. Natiahnite spoločnú čiaru. Prispájkujte guľôčky na matice, zmerajte rybársky vlasec 2 kusy rovnakej dĺžky, zvyšok by mal byť kratší a dlhší o niekoľko centimetrov, guľôčky s ich pomocou zaveste. Dávajte pozor, aby kyvadlá s rovnakou dĺžkou úsečky neskončili vedľa seba. Zariadenie je pripravené na experiment!

2.4 Celkový pohľad na zariadenie.

2.5.Funkcie predvádzania zariadenia.

Na ukážku zariadenia je potrebné zvoliť kyvadlo, ktorého dĺžka sa zhoduje s dĺžkou jedného z troch zostávajúcich, ak kyvadlo vychýlite z rovnovážnej polohy a necháte ho samo, bude voľne kmitať. To spôsobí kmitanie rybárskeho vlasca, v dôsledku čoho bude na kyvadla cez závesné body pôsobiť hnacia sila, ktorá sa periodicky mení vo veľkosti a smere s rovnakou frekvenciou ako kyvadlo osciluje. Uvidíme, že kyvadlo s rovnakou dĺžkou zavesenia začne kmitať s rovnakou frekvenciou, pričom amplitúda kmitov tohto kyvadla je oveľa väčšia ako amplitúdy ostatných kyvadiel. V tomto prípade kyvadlo kmitá v rezonancii s kyvadlom 3. Deje sa tak preto, že amplitúda ustálených kmitov spôsobených hnacou silou dosahuje najväčšiu hodnotu presne vtedy, keď sa frekvencia meniacej sa sily zhoduje s vlastnou frekvenciou oscilačného systému. Faktom je, že v tomto prípade sa smer hnacej sily v každom časovom okamihu zhoduje so smerom pohybu oscilujúceho telesa. Vďaka práci hnacej sily sa tak vytvárajú najpriaznivejšie podmienky na doplnenie energie oscilačného systému. Napríklad, aby sme hojdačku rozkývali silnejšie, tlačíme ju tak, že smer prevádzková sila sa zhodoval so smerom hojdania. Malo by sa však pamätať na to, že koncept rezonancie je použiteľný iba pre nútené oscilácie.

3. Závit alebo matematické kyvadlo

Zaváhania! Náš pohľad padne na kyvadlo nástenných hodín. Nepokojne sa ponáhľa jedným, potom druhým smerom, svojimi údermi akoby lámal tok času na presne vymerané segmenty. „Raz-dva, raz-dva,“ mimovoľne opakujeme do rytmu jeho tikania.

Olovnica a kyvadlo sú najjednoduchšie zo všetkých nástrojov používaných vedou. O to prekvapujúcejšie je, že s takýmito primitívnymi nástrojmi boli dosiahnuté skutočne rozprávkové výsledky: človeku sa vďaka nim podarilo mentálne preniknúť do útrob Zeme, zistiť, čo sa deje desiatky kilometrov pod našimi nohami.

Výkyv doľava a späť doprava do pôvodnej polohy je úplným švihom kyvadla a čas jedného plného švihu sa nazýva perióda oscilácie. Počet vibrácií telesa za sekundu sa nazýva vibračná frekvencia. Kyvadlo je teleso zavesené na závite, ktorého druhý koniec je pevný. Ak je dĺžka závitu veľká v porovnaní s rozmermi telesa na ňom zaveseného a hmotnosť vlákna je zanedbateľná v porovnaní s hmotnosťou tela, potom sa takéto kyvadlo nazýva matematické alebo závitové kyvadlo. Za niťové kyvadlo možno považovať takmer malú ťažkú ​​guľu zavesenú na ľahkej dlhej nite.

Doba kmitania kyvadla je vyjadrená vzorcom:

T \u003d 2π √ l / g

Zo vzorca je zrejmé, že doba kmitania kyvadla nezávisí od hmotnosti bremena, amplitúdy kmitov, čo je obzvlášť prekvapujúce. Koniec koncov, s rôznymi amplitúdami, oscilujúce teleso prechádza rôznymi dráhami v jednom kmitu, ale čas strávený na tom je vždy rovnaký. Trvanie výkyvu kyvadla závisí od jeho dĺžky a zrýchlenia voľného pádu.

V našej práci sme sa rozhodli experimentálne otestovať, že perióda nezávisí od iných faktorov a overiť platnosť tohto vzorca.

Štúdium závislosti kmitov kyvadla od hmotnosti kmitajúceho telesa, dĺžky závitu a veľkosti počiatočnej výchylky kyvadla.

Štúdium.

Zariadenia a materiály: stopky, krajčírsky meter.

Najprv sa merala perióda kmitania kyvadla pre telesnú hmotnosť 10 g a uhol vychýlenia 20°, pričom sa menila dĺžka závitu.

Perióda sa merala aj zvýšením uhla vychýlenia na 40°, s hmotnosťou 10 g a rôznymi dĺžkami závitu. Výsledky merania sa zapísali do tabuľky.

Tabuľka.

Dĺžka závitu

l, m

Hmotnosť

kyvadlo, kg

Uhol vychýlenia

Počet vibrácií

Plný úväzok

t. c

Obdobie

T. c

0,03

0,01

0.35

0,05

0,01

0,45

0,01

0,63

0,03

0,01

0,05

0,01

0,01

Z experimentov sme zistili, že perióda v skutočnosti nezávisí od hmotnosti kyvadla a uhla jeho vychýlenia, ale so zväčšovaním dĺžky závitu kyvadla sa doba jeho kmitania zväčšuje, nie však úmerne do dĺžky, ale ťažšie. Výsledky experimentov sú uvedené v tabuľke.

Perióda kmitania matematického kyvadla teda závisí iba od dĺžky kyvadla l a zo zrýchlenia voľného pádu g.

4. Záver.

Je zaujímavé sledovať skúsenosti, ktoré vedie učiteľ. Vlastné vedenie je dvojnásobne zaujímavé.

A uskutočniť experiment so zariadením vyrobeným a navrhnutým vlastnými rukami je veľmi zaujímavé pre celú triedu. ATPri takýchto experimentoch je ľahké nadviazať vzťah a vyvodiť záver o tom, ako táto inštalácia funguje.

5. Literatúra.

1. Vybavenie vyučovania fyziky na strednej škole. Editoval A.A. Pokrovsky "Osvietenie" 1973

2. Učebnica fyziky od A. V. Peryshkina, E. M. Gutnika "Fyzika" pre 9. ročník;

3. Fyzika: Referenčné materiály: O.F. Kabardinská učebnica pre študentov. - 3. vyd. - M.: Osveta, 1991.

Zhrnutie: Skúsenosti s mincou a balónom. Zábavná fyzika pre deti. Fascinujúca fyzika. Urob si sám experimenty vo fyzike. Zábavné experimenty vo fyzike.

Tento experiment je nádherným príkladom pôsobenia odstredivej a dostredivej sily.

Pre zážitok budete potrebovať:

Balón (lepšia ako bledá farba, aby pri nafúknutí čo najlepšie presvital) - minca - nite

Pracovný plán:

1. Do gule vložte mincu.

2. Nafúknite balón.

3. Previažte ho niťou.

4. Jednou rukou vezmite loptičku na konci, kde je niť. Vykonajte niekoľko rotačných pohybov rukou.

5. Po určitom čase sa minca začne vo vnútri gule otáčať v kruhu.

6. Teraz druhou rukou fixujte loptu zospodu v nehybnej polohe.

7. Minca sa bude točiť ďalších 30 sekúnd alebo viac.

Vysvetlenie skúseností:

Keď sa objekt otáča, vzniká sila nazývaná odstredivá. Boli ste na kolotoči? Cítili ste silu, ktorá vás vrhá smerom von z osi rotácie. Toto je odstredivá sila. Keď loptičku roztočíte, na mincu pôsobí odstredivá sila, ktorá ju pritlačí vnútorný povrch loptu. Zároveň naň pôsobí samotná guľa, ktorá vytvára dostredivú silu. Interakcia týchto dvoch síl spôsobuje, že sa minca otáča v kruhu.

Mestská vzdelávacia inštitúcia

Ryazanovskaya priemer všeobecná škola

PROJEKTOVÁ PRÁCA

VÝROBA FYZICKÉHO VYBAVENIA VAŠIMI RUKAMI

Dokončené

žiaci 8. ročníka

Gusyatnikov, Ivan

Kanashuk Stanislav,

Učiteľ fyziky

Samoruková I.G.

Rp Ryazanovskiy, 2019

    Úvod.

    Hlavná časť.

    1. Účel zariadenia;

      nástroje a materiály;

      Výroba zariadení;

      Celkový pohľad na zariadenie;

      Vlastnosti demonštrácie zariadenia.

    Záver.

    Bibliografia.

ÚVOD

Na poskytnutie potrebných skúseností sú potrebné nástroje. Ale ak nie sú v laboratóriu kancelárie, potom niektoré zariadenia na demonštračný experiment môžu byť vyrobené ručne. Rozhodli sme sa dať niektorým veciam druhý život. Článok predstavuje inštalácie na použitie na hodinách fyziky v 8. ročníku na tému „Tlak kvapaliny“

CIEĽ:

vyrobiť zariadenia, inštalácie vo fyzike na demonštráciu fyzikálnych javov vlastnými rukami, vysvetliť princíp fungovania každého zariadenia a demonštrovať ich prácu.

HYPOTÉZA:

vyrobené zariadenie, fyzikálna inštalácia na predvádzanie fyzikálnych javov vlastnými rukami, na použitie v triede pri predvádzaní a vysvetľovaní témy.

ÚLOHY:

    Vyrábajte zariadenia, o ktoré majú študenti veľký záujem.

    Vyrobte zariadenia, ktoré nie sú v laboratóriu.

    Vyrobte zariadenia, ktoré spôsobujú ťažkosti s pochopením teoretického materiálu vo fyzike.

PRAKTICKÝ VÝZNAM PROJEKTU

Význam tejto práce spočíva v tom, že nedávne časy keď sa materiálno-technická základňa v školách výrazne oslabila, experimenty využívajúce tieto inštalácie pomáhajú formovať niektoré pojmy v štúdiu fyziky; zariadenia sú vyrobené z odpadového materiálu.

HLAVNÁ ČASŤ.

1. ZARIADENIE pre demonštrácia Pascalovho zákona.

1.1. NÁSTROJE A MATERIÁLY . Plastová fľaša, šidlo, voda.

1.2. VÝROBA PRÍSTROJA . Zo spodnej časti nádoby vytvorte otvory pomocou šidla vo vzdialenosti 10-15 cm na rôznych miestach.

1.3. PRIEBEH EXPERIMENTU. Naplňte fľašu vodou neúplne. Zatlačte na vrch fľaše rukami. Sledujte fenomén.

1.4. VÝSLEDOK . Pozorujte prúdenie vody z otvorov vo forme identických prúdov.

1.5. ZÁVER. Tlak vyvíjaný na tekutinu sa prenáša nezmenený do každého bodu tekutiny.

2. ZARIADENIE na demonštráciuzávislosť tlaku kvapaliny od výšky stĺpca kvapaliny.

2.1. NÁSTROJE A MATERIÁLY. Plastová fľaša, vŕtačka, voda, hadičky od fixiek, plastelína.

2.2. VÝROBA PRÍSTROJA . Vezmite plastová fľaša s objemom 1,5-2 litrov.V plastovej fľaši urobíme niekoľko otvorov v rôznych výškach (d≈ 5 mm). Vložte skúmavky z héliového pera do otvorov.

2.3. PRIEBEH EXPERIMENTU. Naplňte fľašu vodou (vopred zatvorte otvory páskou). Otvorené otvory. Sledujte fenomén.

2.4. VÝSLEDOK . Voda z otvoru umiestneného nižšie tečie ďalej.

2.5. ZÁVER. Tlak kvapaliny na dne a stenách nádoby závisí od výšky stĺpca kvapaliny (čím väčšia je výška, tým väčší je tlak kvapalinyp= gh).

3. ZARIADENIE - spojovacie nádoby.

3.1. NÁSTROJE A MATERIÁLY.Spodné časti z dvoch plastových fliaš rôznych sekcií, hadičky z fixiek, vŕtačka, voda.

3.2. VÝROBA PRÍSTROJA . Z plastových fliaš odrežte spodné časti vysoké 15-20 cm, spojte ich gumovými hadičkami.

3.3. PRIEBEH EXPERIMENTU. Nalejte vodu do jednej z výsledných nádob. Sledujte správanie sa povrchu vody v nádobách.

3.4. VÝSLEDOK . Hladiny vody v plavidlách budú na rovnakej úrovni.

3.5. ZÁVER. V komunikujúcich nádobách akéhokoľvek tvaru sú povrchy homogénnej kvapaliny nastavené na rovnakú úroveň.

4. ZARIADENIE na preukázanie tlaku v kvapaline alebo plyne.

4.1. NÁSTROJE A MATERIÁLY.Plastová fľaša, balón, nôž, voda.

4.2. VÝROBA PRÍSTROJA . Vezmite plastovú fľašu, odrežte spodnú a vrchnú časť. Budete mať valec. Na spodok priviažte balón.

4.3. PRIEBEH EXPERIMENTU. Nalejte vodu do zariadenia. Spustite vyrobené zariadenie do nádoby s vodou. Pozorujte fyzikálny jav

4.4. VÝSLEDOK . Vo vnútri kvapaliny je tlak.

4.5. ZÁVER. Na rovnakej úrovni je to vo všetkých smeroch rovnaké. Tlak sa zvyšuje s hĺbkou.

ZÁVER

Výsledkom našej práce je:

uskutočnili experimenty dokazujúce existenciu atmosférického tlaku;

vytvoril podomácky vyrobené zariadenia, ktoré demonštrujú závislosť tlaku kvapaliny od výšky stĺpca kvapaliny, Pascalov zákon.

Radi sme študovali tlak, vyrábali domáce zariadenia, robili experimenty. Ale na svete je veľa zaujímavých vecí, ktoré sa môžete ešte naučiť, takže v budúcnosti:

Budeme pokračovať v štúdiu tejto zaujímavej vedy,

Vyrobíme nové prístroje na demonštráciu fyzikálnych javov.

POUŽITÉ KNIHY

1. Vybavenie vyučovania fyziky na strednej škole. Upravil A.A. Pokrovsky-M.: Vzdelávanie, 1973.

2. Fyzika. 8. ročník: učebnica / N.S. Purysheva, N.E. Vazheevskaya. –M.: Drop, 2015.

Burdenkov Semjon a Burdenkov Jurij

Výroba zariadenia vlastnými rukami nie je len kreatívny proces, ktorý vás povzbudzuje, aby ste ukázali svoju vynaliezavosť a vynaliezavosť. Navyše, počas výrobného procesu, a ešte viac pri predvádzaní pred triedou alebo celou školou, výrobca dostáva veľa pozitívnych emócií. Používanie podomácky vyrobených zariadení v triede rozvíja zmysel pre zodpovednosť a hrdosť na vykonanú prácu, dokazuje jej dôležitosť.

Stiahnuť ▼:

Náhľad:

Mestská štátna vzdelávacia inštitúcia

Základná komplexná škola Kukuy №25

Projekt

Fyzické zariadenie typu Urob si sám

Vyplnil: žiak 8. ročníka

MKOU OOSH №25

Burdenkov Yu.

Vedúci: Davydová G.A.,

Učiteľ fyziky.

  1. Úvod.
  2. Hlavná časť.
  1. Účel zariadenia;
  2. nástroje a materiály;
  3. Výroba zariadení;
  4. Celkový pohľad na zariadenie;
  1. Záver.
  2. Bibliografia.
  1. Úvod.

Aby ste získali potrebné skúsenosti, musíte mať nástroje a meracie prístroje. A nemyslite si, že všetky zariadenia sa vyrábajú v továrňach. V mnohých prípadoch si výskumné zariadenia budujú sami výskumníci. Zároveň sa má za to, že najtalentovanejší výskumník je ten, kto dokáže vložiť skúsenosti a dosiahnuť dobré výsledky nielen na zložitých, ale aj na jednoduchších prístrojoch. Zložité vybavenie je rozumné používať iba v prípadoch, keď to nie je možné. Nezanedbávajte teda domáce zariadenia - je oveľa užitočnejšie vyrobiť si ich sami, ako používať kupované.

CIEĽ:

Vytvorte zariadenie, inštaláciu vo fyzike, aby ste demonštrovali fyzikálne javy vlastnými rukami.

Vysvetlite princíp fungovania tohto zariadenia. Predveďte fungovanie tohto zariadenia.

ÚLOHY:

Vyrábajte zariadenia, o ktoré majú študenti veľký záujem.

Nechajte v laboratóriu chýbať zariadenia.

Vyrobte zariadenia, ktoré spôsobujú ťažkosti s pochopením teoretického materiálu vo fyzike.

HYPOTÉZA:

Vyrobené zariadenie, inštalácia vo fyzike na demonštráciu fyzikálnych javov vlastnými rukami, aplikujte v lekcii.

V prípade absencie tohto zariadenia vo fyzickom laboratóriu bude toto zariadenie schopné nahradiť chýbajúcu inštaláciu pri predvádzaní a vysvetľovaní témy.

  1. Hlavná časť.
  1. Účel zariadenia.

Zariadenie je určené na pozorovanie expanzie vzduchu a kvapaliny pri zahrievaní.

  1. Nástroje a materiály.

Obyčajná fľaša, gumená zátka, sklenená trubička, ktorej vonkajší priemer je 5-6mm. Vŕtajte.

  1. Výroba zariadení.

Do korku urobte dieru pomocou vŕtačky tak, aby do nej trubica tesne zapadla. Potom nalejte do fľaše tónovanú vodu, aby ste ju ľahšie pozorovali. Na krk dáme šupinu. Potom vložte korok do fľaše tak, aby hadička vo fľaši bola pod hladinou vody. Zariadenie je pripravené na experiment!

  1. Celkový pohľad na zariadenie.
  1. Vlastnosti demonštrácie zariadenia.

Na demonštráciu zariadenia je potrebné chytiť hrdlo fľaše rukou a chvíľu počkať. Uvidíme, že voda začne stúpať hore trubicou. Stáva sa to preto, že ruka ohrieva vzduch vo fľaši. Pri zahrievaní sa vzduch rozpína, tlačí na vodu a vytláča ju. Experiment je možné vykonať s rôznymi množstvami vody a zistíte, že úroveň stúpania bude iná. Ak je fľaša úplne naplnená vodou, potom už pri zahrievaní môžete pozorovať expanziu vody. Aby ste to overili, musíte fľašu spustiť do nádoby s horúcou vodou.

  1. Záver.

Je zaujímavé sledovať skúsenosti, ktoré vedie učiteľ. Vlastné vedenie je dvojnásobne zaujímavé.

A uskutočniť experiment so zariadením vyrobeným a navrhnutým vlastnými rukami je veľmi zaujímavé pre celú triedu. Pri takýchto experimentoch je ľahké nadviazať vzťah a vyvodiť záver o tom, ako daná inštalácia funguje.

  1. Literatúra.

1. Vybavenie na vyučovanie fyziky na strednej škole. Editoval A.A. Pokrovsky "Osvietenie" 1973

Máte radi fyziku? Ty miluješ experimentovať? Svet fyziky na vás čaká!
Čo môže byť zaujímavejšie ako experimenty vo fyzike? A samozrejme, čím jednoduchšie, tým lepšie!
Tieto vzrušujúce zážitky vám pomôžu vidieť mimoriadne javy svetlo a zvuk, elektrina a magnetizmus Všetko, čo potrebujete na experimenty, ľahko nájdete doma a samotné experimenty jednoduché a bezpečné.
Oči pália, ruky svrbia!
Choďte na prieskumníkov!

Robert Wood - génius experimentov..........
- Hore alebo dole? Otočná reťaz. Soľné prsty.......... - Mesiac a difrakcia. Akú farbu má hmla? Rings of Newton.......... - Horná časť pred televízorom. Magická vrtuľa. Ping-pong vo vani.......... - Sférické akvárium - šošovka. umelá fatamorgána. Poháre na mydlo .......... - Večná soľná fontána. Fontána v skúmavke. Točiaca sa špirála .......... - Kondenzácia v banke. Kde je vodná para? Vodný motor.......... - Praskajúce vajíčko. Obrátené sklo. Víchrica v pohári. Ťažký papier...........
- Hračka IO-IO. Soľné kyvadlo. Papierové tanečnice. Elektrický tanec..............
- Záhada zmrzliny. Ktorá voda zamrzne rýchlejšie? Je zima a ľad sa topí! .......... - Urobme dúhu. Zrkadlo, ktoré nezmätie. Mikroskop z kvapky vody
- Sneh vŕzga. Čo sa stane so námrazou? Snehové kvety.......... - Interakcia potápajúcich sa predmetov. Lopta je dotyková ..........
- Kto rýchlo? Prúdový balón. Vzduchový kolotoč .......... - Bublinky z lievika. Zelený ježko. Bez otvárania fliaš.......... - Motor sviečky. Hrbolček alebo diera? Pohybujúca sa raketa. Divergujúce prstene ...........
- Viacfarebné gule. Morský obyvateľ. Vyrovnávacie vajíčko ...........
- Elektromotor za 10 sekúnd. Gramofón...........
- Var, chladenie .......... - Valčíkové bábiky. Plamene na papieri. Robinsonské pierko...........
- Faradayova skúsenosť. Segnerovo koleso. Luskáčiky .......... - Tanečnica v zrkadle. Postriebrené vajíčko. Trik so zápalkami .......... - Oerstedova skúsenosť. Horská dráha. Nenechajte to! ..........

Telesná hmotnosť. Stav beztiaže.
Experimenty s beztiažovým stavom. Beztiažová voda. Ako schudnúť............

Elastická sila
- Kobylka skákajúca. Skákací krúžok. Elastické mince...........
Trenie
- Pásová cievka............
- Potopený náprstok. Poslušná lopta. Meriame trenie. Vtipná opica. Vortexové krúžky ............
- Rolovacie a posuvné. Trenie odpočinku. Akrobat chodí na kolese. Brzda vo vajci...........
Zotrvačnosť a zotrvačnosť
- Získajte mincu. Experimenty s tehlami. Skúsenosti so šatníkom. Skúsenosti so zápasmi. zotrvačnosť mince. Skúsenosti s kladivom. Cirkusový zážitok s džbánom. Zážitok z plesu....
- Experimenty s dámou. Domino zážitok. Zážitok z vajec. Guľa v pohári. Tajomné klzisko............
- Experimenty s mincami. Vodne kladivo. Prekonať zotrvačnosť ............
- Skúsenosti s krabicami. Skúsenosti s dámou. Skúsenosti s mincami. Katapult. Jablková hybnosť...........
- Experimenty so zotrvačnosťou otáčania. Zážitok z plesu....

Mechanika. Zákony mechaniky
- Newtonov prvý zákon. Tretí Newtonov zákon. Akcia a reakcia. Zákon zachovania hybnosti. Počet pohybov...........

Prúdový pohon
- Trysková sprcha. Pokusy s reaktívnymi veterníkmi: vzduchový veterník, prúdový balón, éterický veterník, Segnerovo koleso ..........
- Balónová raketa. Viacstupňová raketa. Impulzná loď. Prúdový čln...........

Voľný pád
- čo je rýchlejšie...........

Kruhový pohyb
- Odstredivá sila. Jednoduchšie na zákrutách. Zážitok s prsteňom....

Rotácia
- Gyroskopické hračky. Clarkov vlk. Greigov vlk. Lietajúci top Lopatin. Gyro stroj ...........
- Gyroskopy a vrcholy. Experimenty s gyroskopom. Spinning Top Skúsenosti. Skúsenosti s kolesom. Skúsenosti s mincami. Jazda na bicykli bez rúk. Skúsenosti s bumerangom ............
- Experimenty s neviditeľnými osami. Skúsenosti so sponkami. Rotácia zápalkovej škatuľky. Slalom na papieri............
- Rotácia mení tvar. Chladené alebo surové. Tancujúce vajíčko. Ako škrtnúť zápalku...........
- Keď voda nevyleje. Malý cirkus. Skúsenosti s mincou a loptou. Keď sa voda vyleje. Dáždnik a oddeľovač ..........

Statika. Rovnováha. Ťažisko
- Roly-upy. Tajomná matrioška.........
- Ťažisko. Rovnováha. Výška ťažiska a mechanická stabilita. Základná plocha a rovnováha. Poslušné a nezbedné vajíčko............
- Ľudské ťažisko. Vyváženie vidlice. Vtipná hojdačka. Pilný pílič. Vrabec na konári............
- Ťažisko. Ceruzková súťaž. Skúsenosti s nestabilnou rovnováhou. Ľudská rovnováha. Stabilná ceruzka. Nôž hore. Skúsenosti s varením. Skúsenosti s pokrievkou hrnca ..........

Štruktúra hmoty
- Fluidný model. Z akých plynov sa skladá vzduch? Najvyššia hustota vody. Veža hustoty. Štyri poschodia...........
- Plasticita ľadu. Prasknutý orech. Vlastnosti nenewtonskej tekutiny. Rastúce kryštály. vlastnosti vody a vaječná škrupina..........

tepelná rozťažnosť
- Rozšírenie tuhého telesa. Pozemné zátky. Predĺženie ihly. Tepelné váhy. Oddelenie pohárov. Hrdzavá skrutka. Doska na kúsky. Rozšírenie lopty. Rozšírenie mincí...........
- Expanzia plynu a kvapaliny. Ohrev vzduchu. Znejúca minca. Vodná fajka a huby. Ohrev vody. Vyhrievanie snehu. Vysušte z vody. Sklo sa plazí............

Povrchové napätie kvapaliny. zmáčanie
- Skúsenosti z náhornej plošiny. Milá skúsenosť. Zmáčanie a nezmáčanie. Plávajúci holiaci strojček...........
- Príťažlivosť dopravných zápch. Priľnavosť k vode. Zážitok z miniatúrnej plošiny. Bublina...........
- Živá ryba. Skúsenosti s kancelárskou sponkou. Experimenty s čistiace prostriedky. Farebné prúdy. Rotujúca špirála ...........

Kapilárne javy
- Skúsenosti s hlúposťou. Skúsenosti s pipetami. Skúsenosti so zápasmi. Kapilárne čerpadlo ...........

Bublina
- Vodíkové mydlové bubliny. Vedecká príprava. Bublina v banke. Farebné krúžky. Dva v jednom...........

Energia
- Transformácia energie. Zakrivený pásik a guľa. Kliešte a cukor. Fotoexpozimeter a fotoelektrický efekt ..........
- Premena mechanickej energie na teplo. Skúsenosti s vrtuľou. Bogatyr v náprstku.........

Tepelná vodivosť
- Skúsenosti so železným klincom. Skúsenosť so stromom. Skúsenosti so sklom. Skúsenosti s lyžičkou. Skúsenosti s mincami. Tepelná vodivosť poréznych telies. Tepelná vodivosť plynu ...........

Teplo
- Čo je chladnejšie. Kúrenie bez ohňa. Absorpcia tepla. Vyžarovanie tepla. Chladenie odparovaním. Skúsenosti so zhasnutou sviečkou. Pokusy s vonkajšou časťou plameňa ..........

Žiarenie. Prenos energie
- Prenos energie žiarením. Experimenty so slnečnou energiou

Konvekcia
- Hmotnosť - regulátor tepla. Skúsenosti so stearínom. Vytváranie trakcie. Skúsenosti s váhami. Spinner zážitok. Koláč na špendlíku...........

súhrnné stavy.
- Experimenty s mydlovými bublinami v chlade. Kryštalizácia
- Na teplomere námraza. Odparovanie na žehličke. Regulujeme proces varu. okamžitá kryštalizácia. rastúce kryštály. Vyrábame ľad. Rezanie ľadu. Dážď v kuchyni....
- Voda zmrazuje vodu. Ľadové odliatky. Vytvárame oblak. Vytvárame oblak. Uvaríme sneh. Ľadová návnada. Ako získať horúci ľad ............
- Rastúce kryštály. Kryštály soli. Zlaté kryštály. Veľké aj malé. Peligova skúsenosť. V centre pozornosti sú skúsenosti. Kovové kryštály...........
- Rastúce kryštály. medené kryštály. Rozprávkové korálky. Halite vzory. Domáca jinovatka...........
- Papierová miska. Skúsenosti so suchým ľadom. Skúsenosti s ponožkami

Zákony o plyne
- Skúsenosti so zákonom Boyle-Mariotte. Experiment s Charlesovým zákonom. Pozrime sa na Claiperonovu rovnicu. Kontrola Gay-Lusacovho zákona. Sústreďte sa s loptou. Ešte raz o zákone Boyle-Mariotte ..........

motory
- parný motor. Skúsenosti Clauda a Bouchereaua.........
- Vodná turbína. Parná turbína. Veterná turbína. Vodné koleso. Vodná turbína. Veterné mlyny-hračky...........

Tlak
- Pevný tlak tela. Prerazenie mince ihlou. Rezanie ľadu...........
- Sifón - Tantalová váza.........
- Fontány. Najjednoduchšia fontána Tri fontány. Fontána vo fľaši. Fontána na stole...........
- Atmosférický tlak. Zážitok z fľaše. Vajcia v karafe. Prilepenie banky. Skúsenosti so sklom. Skúsenosti s kanistrom. Experimenty s piestom. Sploštenie banky. Skúsenosti so skúmavkami............
- Vákuová pumpa. Tlak vzduchu. Namiesto magdeburských hemisfér. Sklenený potápačský zvon. kartuziánsky potápač. Potrestaná zvedavosť...........
- Experimenty s mincami. Zážitok z vajec. Skúsenosti z novín. Školská prísavka na ďasná. Ako vyprázdniť pohár ............
- Čerpadlá. Sprej...........
- Experimenty s okuliarmi. Tajomná vlastnosť reďkovky. Skúsenosti s fľašou ...........
- Nezbedný korok. Čo je pneumatika. Skúsenosti s vyhrievaným pohárom. Ako zdvihnúť pohár dlaňou ..........
- Studená vriaca voda. Koľko vody váži v pohári. Určte objem pľúc. Trvalý lievik. Ako prepichnúť balón, aby nepraskol ..........
- Vlhkomer. Hygroskop. Kužeľový barometer .......... - Barometer. Urob si sám aneroidný barometer. Guľôčkový barometer. Najjednoduchší barometer .......... - Barometer žiarovky .......... - Barometer vzduchu. vodný barometer. Vlhkomer...........

Komunikačné nádoby
- Skúsenosti s obrázkom ............

Archimedov zákon. Sila ťahu. Plávajúce telá
- Tri lopty. Najjednoduchšia ponorka. Skúsenosti s hroznom. Železo pláva?
- Návrh lode. Vajíčko pláva? Korok vo fľaši. Vodný svietnik. Potápajúce sa alebo plávajúce. Najmä pre utopencov. Skúsenosti so zápasmi. Úžasné vajíčko. Potápa sa tanier? Hádanka váh ...........
- Plavák vo fľaši. Poslušná ryba. Pipeta vo fľaštičke - karteziánsky potápač..........
- Hladina oceánu. Loď na zemi. Či sa ryba utopí. Váhy z palice ..........
- Archimedov zákon. Živá hračka ryby. Hladina fľaše ...........

Bernoulliho zákon
- Skúsenosti s lievikom. Skúsenosti s vodným lúčom. Zážitok z lopty. Skúsenosti s váhami. Valcovacie valce. tvrdohlavé plachty...........
- Ohýbanie plechu. Prečo nespadne. Prečo sviečka zhasne. Prečo sviečka nezhasne? Obviňujte prúdenie vzduchu............

jednoduché mechanizmy
- Blokovať. Polyspast ...........
- Páka druhého druhu. Polyspast ...........
- Rameno páky. Brána. Pákové váhy...........

výkyvy
- Kyvadlo a bicykel. Kyvadlo a zemeguľa. Zábavný súboj. Nezvyčajné kyvadlo ...........
- Torzné kyvadlo. Experimenty s hojdacou hornou časťou. Otočné kyvadlo...........
- Skúsenosti s Foucaultovým kyvadlom. Pridanie vibrácií. Skúsenosti s figúrkami Lissajous. Kyvadlová rezonancia. Hroch a vták...........
- Zábavná hojdačka. Vibrácie a rezonancia ...........
- Výkyvy. Nútené vibrácie. Rezonancia. Využite moment..............

Zvuk
- Gramofón - urob si sám ..........
- Fyzika hudobných nástrojov. Reťazec. Magický luk. Ratchet. Poháre na pitie. Fľaškový telefón. Od fľaše k organu...........
- Dopplerov efekt. zvuková šošovka. Chladniho pokusy ..........
- Zvukové vlny. Šíri sa zvuk...........
- Ozvučné sklo. Slamená flauta. Zvuk struny. Odraz zvuku..............
- Telefón zo zápalkovej škatuľky. Výmena telefónnych čísiel ..........
- Spievajúce hrebene. Spoon call. Pohár na pitie..........
- Spievajúca voda. Strašidelný drôt...........
- Audio osciloskop ...........
- Staroveký zvukový záznam. Kozmické hlasy....
- Počuť tlkot srdca. Okuliare do uší. Rázová vlna alebo klapka ..........
- Spievaj so mnou. Rezonancia. Zvuk cez kosť............
- Ladička. Búrka v pohári. Hlasnejší zvuk...........
- Moje struny. Zmeňte výšku tónu. Ding Ding. Krištáľovo čistý..........
- Nechávame loptu škrípať. Kazu. Fľaše na pitie. Zborový spev...........
- Interkom. Gong. Vranské sklo...........
- Spustite zvuk. Strunový nástroj. Malá diera. Blues na gajdách............
- Zvuky prírody. Slamka na pitie. Maestro, pochod...........
- Zrnka zvuku. Čo je v taške. Povrchový zvuk. Deň neposlušnosti...........
- Zvukové vlny. Viditeľný zvuk. Zvuk pomáha vidieť ..........

Elektrostatika
- Elektrifikácia. Elektrický zbabelec. Elektrina odpudzuje. Tanec mydlových bublín. Elektrina na hrebeňoch. Ihla - bleskozvod. Elektrifikácia závitu ...........
- skákacie lopty. Interakcia poplatkov. Lepkavá guľa...........
- Skúsenosti s neónovou žiarovkou. Lietajúci vták. Lietajúci motýľ. Živý svet...........
- Elektrická lyžička. Oheň svätého Elma. Elektrifikácia vody. Lietajúca bavlna. Elektrizácia mydlových bublín. Naplnená panvica ...........
- Elektrifikácia kvetu. Pokusy o elektrifikácii človeka. Blesk na stole...........
- Elektroskop. Elektrické divadlo. Elektrická mačka. Elektrina priťahuje...
- Elektroskop. Bublina. Ovocná batéria. Gravitačný boj. Batéria galvanických prvkov. Pripojte cievky............
- Otočte šípku. Balansovanie na hrane. Odpudzujúce orechy. Rozsvietiť svetlo..........
- Úžasné pásky. Rádiový signál. statický separátor. Skákajúce zrná. Statický dážď...........
- Zabaliť film. Magické figúrky. Vplyv vlhkosti vzduchu. Živá kľučka. Lesklé oblečenie..............
- Nabíjanie na diaľku. Rolovací krúžok. Prasknutie a kliknutia. Kúzelná palička..........
- Všetko sa dá spoplatniť. kladný náboj. Príťažlivosť tiel statické lepidlo. Nabitý plast. Noha duchov..............

Podobné články

2022 videointercoms.ru. Údržbár - Domáce spotrebiče. Osvetlenie. Kovoobrábanie. Nože. Elektrina.